Türkçe Olimpiyatları Coşkuyla Başladı

Etkinlikler
Hüseyin Güneş’in haberi Fotoğraf galerisi için tıklayınız… Dünyanın 130 ülkesinden öğrencilerin katıldığı ve "Gelin Tanış Olalım" sloganıyla düzenlenen 9. Uluslararası Türkçe Oli...
EMOJİLE

Hüseyin Güneş’in haberi

Fotoğraf galerisi için tıklayınız…

Dünyanın 130 ülkesinden öğrencilerin katıldığı ve "Gelin Tanış Olalım" sloganıyla düzenlenen 9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları başladı. Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği’nin (TÜRKÇEDER) 15-30 Haziran tarihleri arasında "Gelin Tanış Olalım" sloganıyla düzenlediği 9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın açılış töreni, Dolmabahçe Sarayı’nda yapıldı.

Farklı ülkelerden gelen çocukların Türkçe şarkı ve şiirleriyle mest olan katılımcılar, halk oyunlarıyla da coştu. Açılış Töreni’ne TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Fatih Altaylı, Erdoğan Aktaş, Yaşar İliksiz, Ali Ağaoğlu, Abdürrahim Albayrak, Zekeriya Öz gibi siyaset, sanat, spor, iş ve medya dünyasından çok sayıda davetli katıldı. 130 ülkenin renkleri, Dolmabahçe Saray’ında bulunan konuklara muhteşem bir kültür şöleni yaşattı.

130 ülkeden bine yakın öğrencinin 300 öğretmenin katılımıyla başlayan organizasyon adeta şölene dönüştü. Dili, dini, rengi farklı çocukların Türkçe ortak paydasında buluşması katılımcıları mest etti. Şarkıların ve şiirlerin söylendiği gecede halk oyunları gösterisi izleyicileri coşturdu.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Türkçe Olimpiyatları’nın sadece şarkı, şiir, halk oyunundan ibaret olmadığını söyledi. Dünyanın 130 ülkesinden bine yakın öğrenci buraya geldiğini aktaran Şahin, sözlerini şöyle tamamladı: "İnanıyorum ki bu gençler ilerde tahsillerini tamamladıklarında ülkelerinde çok önemli görevlere gelecekler. Bu gençler dünyada kendi ülkelerinde yön verecek hale gelecekler. Türkçe olimpiyatları dünyanın 130 ülkesinden gelen öğrencinin bizim türkülerimizi, şarkılarımızı okuması, bizim oyunlarımızı oynamasından ibaret değildir. Aynı zamanda başka bir şeydir. İnsanlığın aydınlık geleceğine ışık tutacak bir etkinliktir diye düşünüyorum."

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, 13. yüzyılda Yunus Emre’nin Anadolu’dan sevgi diliyle dünyaya seslendiğini hatırlattı. Bugün de aynı sevgi ve barış diliyle gençlerin dünyaya seslendiğini söyleyen Çubukçu, "Bu yıl 9. su düzenlenen 130 ülkenin katılımıyla başlayan Türkçe olimpiyatları, Türkçe’miz adına umutlarımızı her geçen gün biraz daha çoğaltılıyor. Bu organizasyon çok önemli bir özverinin sonucu. Bu organizasyonda emeği geçen öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu ve Tertip Heyeti Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam, "Gerçek kahramanlar Türk okullarının 5 kıtadaki öğretmenleridir. Olimpiyatların bir tek maksadı var. Türkçe’nin dünyada evrensel bir dil olmasıdır. On binlerce öğrenci Türkçe öğreniyor. Türkçenin yaygınlaşması, bilim ve sanat dili olmasıdır" dedi.

on5yirmi5.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme