Tiyatro Ödülleri Açıklandı

Etkinlikler
‘Tiyatro… Tiyatro…‘ dergisi tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen ‘Tiyatro Ödülleri’, önceki akşam Kağıthane Sadabat Sahnesi’nde yapılan törenle sahiplerini ...
EMOJİLE

‘Tiyatro… Tiyatro…‘ dergisi tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen ‘Tiyatro Ödülleri’, önceki akşam Kağıthane Sadabat Sahnesi’nde yapılan törenle sahiplerini buldu. 
 
Geceye, ödüllerin çoğunu alan özel tiyatrolar damgasını vurdu. ‘Yılın Yapımı’ ve ‘Yılın Yönetmeni’ ödüllerinin ikisini de "Rahat Yaşamaya Övgü! [Brecht Kabare]" adlı oyunuyla Tiyatro Pera aldı. Yönetmen Nesrin Kazankaya, heyecandan sık sık konuşmasını kesmek zorunda kaldı. ‘Yılın Yapımı’ için ekibi ile tekrar sahneye çıkan Kazankaya, "Özel tiyatro olarak ödül almak, tanınmak adına çok önemlidir. Özellikle gençlerin yoğunlukta olduğu tiyatromuzda, bu ödül daha çok onlar için büyük destek oldu." dedi. İBB Şehir Tiyatroları, aldığı dört ödülden ikisini özel tiyatrolarla paylaşırken, İstanbul Devlet Tiyatroları da tek ödülünü Tiyatro Stüdyosu ile paylaştı.

İstanbul 12 Orkestrası konseriyle başlayan gecede geçtiğimiz günlerde toprağa verilen usta tiyatrocu Ali Taygun için hazırlanan barkovizyon gösterisi, alkışlar eşliğinde izlendi. ‘Tiyatro… Tiyatro…‘ dergisinin genel sanat yönetmeni Mustafa Demirkanlı da açılış konuşmasına Taygun’u anarak başladı. Demirkanlı, 2010’da 20. yılını kutlayacak olan dergiyi daha çok okura ulaştıracakları müjdesini verdi. Demirkanlı, ödülleri bundan sonra ocak ayında açılacak olan Muhsin Ertuğrul Sahnesi‘nde her yıl ekim ayının ilk pazartesi günü vereceklerini de kaydetti.

Seçici kuruldan bağımsız olarak dergi yayın kurulu tarafından her yıl verilen teşekkür plaketi, bu yıl tiyatro eleştirmeni, akademisyen ve yazar Prof. Dr. Dikmen Gürün’e verildi. Gürün, "Dün, iki ustayı uğurlamanın üzüntüsünü yaşıyorduk, şimdi tiyatro adına mutlu bir an yaşıyoruz. Tiyatro işte böyle bir şey, hüznü ve sevinci hep bir arada." dedi. Törende ödülünü almaya gelenler de, ödülleri sahiplerine takdim edenler de sözü hep Taygun’a ve aynı gün toprağa verilen yönetmen Zeki Ökten‘e getirdi.

Yılın oyunu ‘Rahat Yaşamaya Övgü’

Yılın Yapımı: Rahat Yaşamaya Övgü! [Brecht Kabare] (Tiyatro Pera)

Yılın Yönetmeni: Nesrin Kazankaya (Rahat Yaşamaya Övgü! [Brecht Kabare] / Tiyatro Pera)

Yılın Kadın Oyuncusu: Defne Hamlan (Victoria/Kent Oyuncuları)

Yılın Erkek Oyuncusu: Genco Erkal (Marx’ın Dönüşü/Dostlar Tiyatrosu) – Mert Turak (Kabare/İBB Şehir Tiyatroları)

Yılın Yazarı: Kerem Kurdoğlu (İstanbul’da Bir Dava/Garajistanbulpro)

Yılın Çevirmeni: İsmail Bekir Ağlagül (Sokrates’in Son Gecesi/İstanbul Devlet Tiyatrosu) – Ahmet Levendoğlu (Nehrin Solgun Yüzü/Tiyatro Stüdyosu)

Yılın Sahne Tasarımcısı: Duygu Sağıroğlu (Maskeliler/İBB Şehir Tiyatroları)

Yılın Giysi Tasarımcısı: Nihal Kaplangı (Leonce ile Lena/İBB Şehir Tiyatroları)

Yılın Işık Tasarımcısı: Cem Yılmazer (Victoria/Kent Oyuncuları)

Yılın Oyun Müziği: Tolga Çebi (Testosteron/oyunatölyesi)

Yılın Koreografı: Selçuk Borak (Kabare İBB Şehir Tiyatroları)

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme