Satıyorum, Satıyorum, Saaattımmm

Etkinlikler
Alif Art Antikacılık A.Ş’nin, "Necip Sarıcı Hat Koleksiyonu ve Osmanlı-Karma Eserleri" ile "Modern-Çağdaş Sanat Eserleri" müzayedeleri, 16 Mayıs’ta gerçekleştirilecek. ...
EMOJİLE

Alif Art Antikacılık A.Ş’nin, "Necip Sarıcı Hat Koleksiyonu ve Osmanlı-Karma Eserleri" ile "Modern-Çağdaş Sanat Eserleri" müzayedeleri, 16 Mayıs’ta gerçekleştirilecek.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Mehmet Keskiner’in yönetiminde The Sofa Oteli’nde gerçekleştirilecek müzayedede, yaklaşık 417 eser, üç ayrı başlık altında koleksiyonerlerin beğenisine sunulacak.

Müzayededeki eserler, iki ayrı katalog halinde satışa sunulacak. Müzayede eserlerinin ilk kısmında, koleksiyoner Necip Sarıcı’ya ait muhammen bedeli 542 bin TL olan ve 300 adet eserden oluşan 140 kalem emsalsiz hat koleksiyonun bulunduğu bildirildi.

Sarıcı’nın koleksiyonunda, ünlü hattatlara ait karalamalar, meşkler, hat levhalar, hilye-i şerifler, murakkalar bulunuyor.

Bu eserler arasında, Yedi Kuleli Seyid Abdullah ile Mehmet Şefik Efendi’nin süslü-nesih karalaması, Hasan Rıza ile Şevki Efendi’nin karalama ve meşkleri, Edirnekari zer-ender zer Sultan 2. Mahmud adli mahyalı tuğra, Şeyh Hamdullah, Hafız Osman, Mehmed Vehbi, Kemal Batanay, Kamil Akdik gibi ünlü hattatların karalama, meşk, kıt’a, murakka, icazet, hilye-i şerif gibi eserleri, Mustafa Düzgünman imzalı ebrular dikkati çekiyor.

Müzayedenin ilk kısmında satışa sunulacak eserler arasında, eski bir İstanbul ailesi koleksiyonundan seçilmiş, 400 bin TL muhammen bedelli Prieur Bardin imzalı "Tophane Limanı" konulu tablo, mobilya, halı, sevr vazo, Tony Şalabi’ye ait Türk maden sanatının en seçkin örneklerinden oluşan tuğralı gümüş ayna ve ibrik koleksiyonu da bulunuyor.

Sultan 2. Bayazıd tuğralı 60 bin TL bedelli ferman, Marcelle Piancentini, Maurice Dufresne, Jacques Adnet, DJO Bourgeois gibi tasarımcıların özel tasarımı ve üretimi olan mobilya grubu, kıymetli mücevherler, tombaklar, Rus gümüşleri, Osmanlı işlemeleri, kıymetli halılar da müzayedenin ilk kısmında satışa sunulacak eserler arasında yer alıyor.

Müzayedenin ikinci kısmı ise modern ve çağdaş Türk resminin en seçkin eserlerin bulunduğu, özel koleksiyonlardan seçilmiş heykeller ve tablolardan oluşuyor.

Bu tablolar arasında, modern Türk resminde bir ekol olan İhsan Cemal Karaburçak’a ait 9 adet eserden oluşan koleksiyon, Fahrelnissa Zeid ile Burhan Doğançay’ın tuval üzerine soyut yağlı boya eseri, Fikret Mualla’nın "Sokaktan" adlı figürlü peyzajı, Nuri İyem’in tuval üzerine yağlı boya kübik eseri dikkati çekiyor.
 
Adres: 

The Sofa Hotel & Residences – İstanbul
Tesvikiye Caddesi 123 Nisantasi, Sisli, İstanbul 34536 Türkiye

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme