“Sarı Zeybek” New York’ta

Etkinlikler
Kurtuluş Savaşından Türkiye Cumhuriyeti‘nin kurulmasına kadar verilen mücadeleyi danslarla anlatan "Sarı Zeybek" gösterisi, New York’ta Broadway’de ilk kez sahnelendi ve bü...
EMOJİLE

Kurtuluş Savaşından Türkiye Cumhuriyeti‘nin kurulmasına kadar verilen mücadeleyi danslarla anlatan "Sarı Zeybek" gösterisi, New York’ta Broadway’de ilk kez sahnelendi ve büyük beğeni topladı.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesinde New York‘ta "Manhattan Center" tiyatrosunda düzenlenen etkinlikte, Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümü, "Sarı Zeybek" dans tiyatrosunu sergiledi. Programa, başta New York‘takiler olmak üzere, ABD’de yaşayan Türk toplumu çok büyük ilgi gösterdi.

TADF Başkanı Kaya Boztepe, "Sarı Zeybek" gösterisinin 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a "tam bağımsızlık, özgürlük ve adalet" için çıkmasıyla başladığına işaret ederek, Atatürk ve silah arkadaşlarının inanılmaz mücadeleyle bir devleti yoktan var ettiklerini söyledi. Boztepe, ABD’de yaşayan Türklerin de Atatürk ilkeleri çerçevesinde birlik ve dayanışma içinde olmaları gerektiğini belirtti.

Programı Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan da izledi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme