Sanatçılar Sandıktan Çıkamadı

Etkinlikler
29 Mart Yerel Seçimleri genel seçim havasında kıran kırana bir yarış içerisinde geldi geçti. Seçilen başkanlar mazbatalarını alırken medya dünyası da seçim rüzgarının geride bıraktıklarını konuşuyor. ...
EMOJİLE

29 Mart Yerel Seçimleri genel seçim havasında kıran kırana bir yarış içerisinde geldi geçti. Seçilen başkanlar mazbatalarını alırken medya dünyası da seçim rüzgarının geride bıraktıklarını konuşuyor.

Bir yanda yenenler, yenilenler, üst üste seçilerek zafer sarhoşu olanlar diğer yanda kayıp sandıklar, iddialar, kavgalar, ölenler ve yaralananlar var. Ancak tansiyonu oldukça yüksek olan bu seçim yarışının en başından beri dikkatleri çeken isimleri hiç şüphesiz sanat dünyasından siyasi arenaya transfer olanlardı.

Sahnelerin başarılı isimlerinin seçim meydanlarında da aynı başarıyı gösterip gösteremeyeceği merak konusuydu. Kimimiz onlara siyaset gömleğini yakıştırdı, kimimiz "taş yerinde ağırdır" dedi. Sandıklara sorma vakti geldiğinde ise sanatçı siyasilerimizin bu yarıştan pek de kazançlı çıkmadığını gördük.


AK Parti’ye kaptırdılar

Ünlü Tiyatro sanatçısı, güldürü ustası Levent Kırca 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerine DSP’den Üsküdar Belediye Başkan adayı olarak girdi. ünlü sanatçının payına düşen %4,52 oldu. Kırca’nın seçimlere girdiği bölgede yarışı %37.85 ile AK Parti’den Mustafa Kara kazandı.

Türk Halk Müziği Sanatçısı Arif Sağ ise CHP’nin Sancaktepe Belediye Başkan adayı olarak girdiği seçimleri ikinci sırada tamamladı. Kendisi gibi sanatçı adaylar arasında en başarılı isim olan Sağ’ın aldığı oy oranı %30.18’i buldu ancak kazanan %39.94 ile AK Parti’den İsmail Erdem oldu.

Kürt asıllı oyuncu, yönetmen Gani Rüzgar Şavata Saadet Partisi’nden Esenyurt Belediye Başkanlığına aday olmuştu. Ancak ünlü yönetmen sandıktan pek kazançlı çıkmadı. Oy oranı %1.30’da kalan Şavata başkanlığı AK Parti’den Necmi Kadıoğlu’na kaptırdı.

Bu seçimlerde MHP’nin sanatçı adayı Şair Cumali Ünaldı Malatya’dan yarışa girmişti. oy oranı %1.96’da kalan Ünaldı Başkanlık koltuğuna oturamadı. Malatya’da galibiyet sevinci %53.08 oranında oy alan AK Parti’li aday Ahmet Çakır’ın oldu.

DSP’nin adayı Halk Müziği Sanatçısı Şevket Kağıt da mazbatayı kaptıranlardan. Ankara-Haymana’daki sandıktan da %40.92 oyla AK Parti’li Hacı Aysu çıktı.

Çankaya’da sanatçıya oy yok

Çankaya belediye başkanlığına iki parti birden tiyatro sanatçısı olan adaylar gösterdi. Saadet Partisi Türkiye’nin ilk kadın pandomim sanatçılarından olan Esra Acun, DSP ise Turgay Yıldız ile seçimlere girdi. ancak çok düşük oranlarda oy alabilen adaylar bu yarıştan elleri boş döndü. %58.41 oy oranıyla CHP’li Haki Bülent Tanık Çankaya’nın galibi oldu.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme