S.Ü.’de ”Mevlana” Konulu Seminer

Etkinlikler
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Mevlana Araştırmaları Enstitüsü tarafından Mevlana’nın 738. Vuslat Yıl Dönümü etkinlikleri kapsamında ”Tarihi Süreçte Mevlana ve Eserleri” konulu sempozyum d...
EMOJİLE

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Mevlana Araştırmaları Enstitüsü tarafından Mevlana’nın 738. Vuslat Yıl Dönümü etkinlikleri kapsamında ”Tarihi Süreçte Mevlana ve Eserleri” konulu sempozyum düzenlendi. 
 

Sempozyuma, SÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kürşat Turgut, İl Kültür ve Turizm Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Çıpan, Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler ile Mevlana’nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru ve çok sayıda öğretim üyesi ile öğrenci katıldı.
Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler, sempozyumda yaptığı konuşmada, sempozyumda 11 üniversiteden, 20 katılımcının bildiri sunacağını belirtti.
SÜ’de bulunan Mevlana Araştırmaları Enstitüsü’nün Türkiye’de ve dünyada alanındaki tek enstitü olduğunu anlatan Şimşekler, enstitü olarak Mevlana etkinliklerine katkı sağlamak dışında, bilimsel çalışmalar da yaptıklarını bildirdi.
Gelecek yıl 2 ana bilim dalı açarak yüksek lisans için öğrenci alacaklarını ifade eden Şimşekler, yeni bir turizm alanı oluşturmak istediklerini, bunun da düşünce turizmi olduğunu vurguladı.