Roger Cohen Türkiye’ye Geliyor

Etkinlikler
New York Times gazetesi köşe yazarı ve Orta Doğu uzmanı Roger Cohen, bir konferans vermek üzere Türkiye’ye geliyor. Cohen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş’nin Başbakanlık Kamu Di...
EMOJİLE

New York Times gazetesi köşe yazarı ve Orta Doğu uzmanı Roger Cohen, bir konferans vermek üzere Türkiye’ye geliyor.

Cohen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş’nin Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü ile ortaklaşa düzenlediği "Batı Basınında Orta Doğu Algısı" başlıklı konferansa konuşmacı olarak katılacak.

Moderatörlüğünü Mete Çubukçu‘nun yapacağı konferans, 20 Ekim Çarşamba günü saat 19.00’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Uzun gazetecilik döneminde çok sayıda ödül alan ve çeşitli üniversitelerde gazetecilik dersleri veren Roger Cohen, “Mavi Marmara" baskınında hayatını kaybeden Furkan Doğan ile ilgili yazdığı "Unutulan Amerikalı" adlı yazısında da ABD’yi kendi vatandaşına sahip çıkmamakla eleştirmişti. Orta Doğu konusunda yazdığı yazılarla da dikkat çeken Cohen, özellikle Irak konusunda Amerikan yönetimlerinin tutumunu eleştiren yazılar kaleme alıyor.

Roger Cohen Kimdir?

Roger Cohen, 1955 yılında Londra’da doğdu. 1973 yılında bir grup arkadaşıyla Ortadoğu’yu dolaştı. 1977’de Oxford Üniversitesi’ni bitirdi ve serbest gazeteciliğe başladığı Paris’e yerleşti. 1980’de Reuters’in Brüksel bürosunda çalıştı. 1983’te Wall Street Journal’ın Roma bürosunda çalıştı; genel olarak Doğu Akdeniz’le ilgili haberler yazdı.

1990’da New York Times tarafından önce Rio’da, sonra Paris’te görevlendirildi. 1994’te aynı gazetenin Balkanlar Büro şefi olarak Zagrep’te çalışmaya başladı. Bosna trajedisinin en şiddetli biçimde yaşandığı yıllarda Batılı bazı çevrelerce Bosna yanlısı olmakla eleştirilse de o dönemdeki haberleriyle dikkat çekti. 1998’de o yılları Hearts Grown Brutal: Sagas of Sarajeva (Zalimleşen Kalpler: Saraybosna Destanları) adıyla kitaplaştırdı ve bu kitabında Bosna’da yaşananların kendisini değiştirdiğini dile getirdi.

1995’te New York Times’ın Paris bürosuna geçti. 1998’de de aynı gazetenin Berlin Büro Şefi oldu.

Değişik ülkelerdeki muhabirlik ve yöneticilik deneyiminin ardından, 11 Eylül 2001’de İkiz Kuleler’e saldırı olduğu sabah New York Times’ın Dış Haberler bölümünü yönetmeye başladı.
Uzun gazetecilik döneminde sayısız ödül alan ve çeşitli üniversitelerde gazetecilik dersleri veren Cohen, özellikle Orta Doğu konusundaki eleştirel tutumuyla biliniyor. Irak konusunda Amerikan yönetimlerinin tutumunu eleştirdi. İran konusunda askeri müdahaleden ziyade müzakerelerden yana tavır koydu. İsrail’in yeni yerleşim yerleri açma politikalarına ve Gazze’yi abluka altına almasına karşı çıktı. Gazze’ye düzenlenen Dökme Kurşun Harekâtı’nı “felaket” olarak değerlendirirken, harekâtta İsrail’i yüzlerce Filistinli çocuğu katletmekle suçladı. Filistin’de Hamas’ın gözardı edilmemesi gerektiğini belirtti.
İsrail’in Mavi Marmara’ya düzenlediği kanlı saldırı sonrasında, saldırıda şehit olan Furkan Doğan hakkında yazdığı “Unutulan Amerikalı” adlı yazıda ABD’yi kendi vatandaşına sahip çıkmamakla suçladı.

Cohen, 2004’te International Herald Tribune’de, 2006’da New York Times’ta başladığı köşe yazarlığını halen sürdürüyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme