Oyuncakların Sihirli Tarihi

Etkinlikler
ÇOCUKLUK Affan dedeye para saydım, Sattı bana çocukluğumu. Artık ne yaşım var ne de adım; Bilmiyorum kim olduğumu. Hiç bir şey sorulmasın benden; Haberim yok olan bitenden. Bu bahar havası, bu bahçe; ...
EMOJİLE

ÇOCUKLUK

Affan dedeye para saydım,
Sattı bana çocukluğumu.
Artık ne yaşım var ne de adım;
Bilmiyorum kim olduğumu.
Hiç bir şey sorulmasın benden;
Haberim yok olan bitenden.
Bu bahar havası, bu bahçe;
Havuzda su şırıl şırıldır.
Uçurtmam bulutlardan yüce,
Zıpzıplarım pırıl pırıldır.
Ne güzel dönüyor çemberim;
Hiç bitmese horoz şekerim!

CAHİT SITKI TARANCI

Hazırlayan: Pınar Yıldız

oyuncak muzesi‘Gökyüzü gibi bir şey bu çocukluk hiçbir yere gitmiyor’ diyor Kürşat Başar… Sahi böyle değil midir? Hangi yaşta olursak olalım, başımızı kaldırdığımızda o haylaz gülümsemeyle göz göze gelmez miyiz? Bizi takip etmez mi, birden bire o bacağını kırdığımız bebeğimizle çıkmaz mı karşımıza? Ya da uçurduğumuz o ilk uçurtma bizim gökyüzümüzde takılı kalmamış mıdır?

Çocukluk, hayat yolculuğumuzda bizi baştanbaşa örten o bulut! Kaybettiğinizi mi düşünüyorsunuz, size şimdi uzak bir ülke gibi mi görünüyor? Eğer Alis’in Harikalar Diyarı’nı çoktan unutmuş, masalın sadece çocukluk ülkenizdeki gerçek olduğunu düşünüyorsanız, oyuncaklar âleminde tekrar gezinip, kendi gökyüzünüzü keşfetmenizin zamanı gelmiştir demek!

Böyle bir yer var mı? Diye soruyorsanız, işte size cevabı! Tabi ki var, oyuncak müzesi… İstanbul’da Sunay Akın’ın çocukken kurduğu hayalden gerçeğe yansıyan kocaman bir müze… Hani Affan Dede’ye para sayıp alamadığınız çocukluğunuzu size hatırlatacak, adınızı ve yaşınızı unutturacak bir müze…

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ’NDEN KARELER…

ZÜRAFALI KÖŞK

Oyuncak Müzesi’nin henüz kapısındayken başlıyor serüven. Annesinin elinden tutmuş küçük çocuklar merakla başını kaldırıp upuzun boyunlu, kocaman zürafaya şaşırarak bakıyorlar. İşte o sihirli dünya burada başlıyor. Keloğlan’a selam vererek giriyorlar Oyuncak Müzesi’ne. Sonrasında devam ediyor büyük serüven! Onların gökyüzü yeni yeni oluşurken, kendi gökyüzülerine çoktandır başlarını kaldırmamış anne ve babalarındır asıl serüven!
İstanbul Oyuncak Müzesi, İstanbul’un Anadolu yakasında Göztepe’de bembeyaz bir köşkte çocukluğunuza uzanmak, oyuncakların evrensel diliyle çocuğunuza da dokunmak için öylece bekliyor…

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ’NDEN KARELER…

Sunay Akın, oyuncak müzesi fikrinin temellerini Almanya’nın Nürnberg kentinde ziyaret ettiği bir oyuncak müzesinde atar. Kendini oyuncaklardan saatlerce alamayan Akın; "Hayal etmenin ve düş kurmanın tarihi var. Bu tarih o müzelerde yaşatılıyor. Türkiye’de de böyle bir müze olmalı ve hayaller korunmalıydı." diye düşünür. Sonra büyük bir kararlılıkla, 15 yıl boyunca gezdiği ülkelerdeki antikacılardan ve açık arttırmalara katılarak satın aldığı oyuncaklarla bu müzeyi kurar.

İşte Sunay Akın’ın masalsı diyarından gerçeğe düşen bu hayal, şimdi Göztepe’de Zürafalı Köşk’te ziyaretçilerini bekliyor. Müze ‘müzecilik’ açısından da oldukça önemli. Çünkü objeyle birlikte bunu destekleyen bilgi ve efektler de örnek alınacak çalışmalar. Tematik olarak tasarlanmış odalar, müzeye ziyaretçiyi de dahil eden aktiviteler de oldukça başarılı!
İstanbul Oyuncak Müzesi’ni ziyaret etmek isteyenler için tematik olarak tasarlanmış odalardan örnekler…

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ GEZİ ROTANIZ NASIL OLMALI 2. SAYFADA…