Orhan Pamuk’a Amerika’dan Ödül

Etkinlikler
Edebiyat ve sanat camiasında uluslararası anlamda giderek daha fazla ilgi gören Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, ödüllerine bir yenisini daha ekledi. Pamuk 2007’de hayatını kaybeden yazar Norman ...
EMOJİLE

Edebiyat ve sanat camiasında uluslararası anlamda giderek daha fazla ilgi gören Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, ödüllerine bir yenisini daha ekledi. Pamuk 2007’de hayatını kaybeden yazar Norman Mailer anısına verilen ve ABD’nin en önemli ve saygın edebiyat ödüllerinden biri olan Norman Mailer Yaşam Boyu Başarı Ödülü‘ne layık görüldü. The Norman Mailer Merkezi’nin resmi internet sitesinde yapılan açıklamaya göre, Pamuk ödülünü, New York’ta 19 Ekim akşamı düzenlenecek bir gala töreninde alacak.

Nobelli yazar törende ödülü, çok satan kitaplarıyla dünyaca ünlü yazar ve editör Tina Brown‘ın elinden alacak. Pamuk ödül töreninde bir de konuşma yapacak. Mailer Merkezi’nin ödül duyurusuyla ilgili açıklamasında Pamuk’la ilgili övgü dolu sözlere de yer verildi. "Pamuk, içinde yetiştiği kültürü ve toplumu hepimizin daha iyi anlayabilmemizi sağlayan, bunun için pencere açan bir yazar. Norman Mailer, Orhan Pamuk‘un hayranıydı" denilen açıklamada, Nobelli yazarın eserlerinin de dünyanın farklı yerlerinden edebiyat öğrencilerinde, Türkiye’yi ziyaret etme isteği uyandırdığına dikkat çekildi.

İKİ PULİTZER ÖDÜLÜ

Edebiyat ve yayıncılık dünyasından seçkin isimlerin katılacağı Norman Mailer Ödülleri gala gecesinde ayrıca, Rolling Stones dergisinin yayıncısı Jann Wenner’a, ‘Dergi Yayıncılığında Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ sunulacak. Norman Mailer Ödülleri’nde bu yıl ayrıca ilk defa Üstün Gazetecilik Ödülü de verilecek. Ödülün bu yılki sahibi ise İkinci Dünya Savaşı’na kadar ve savaş boyunca birçok gazeteye haber yapan ve gazeteciliğinin yanı sıra 18 adet kitap yayımlayan 98 yaşındaki Ruth Gruber olacak.

2007’de 84 yaşında hayatını kaybeden Norman Mailer 40’tan fazla kitabı ve özgün siyasi görüşleriyle de tanınıyordu. Gazetecilik, oyun, senaryo ve roman yazarı olarak da pek çok eser veren Mailer, The Armies of the Night / Gece Orduları adlı eseriyle 1968 yılında Pulitzer Ulusal Kitap Ödülü‘nü, The Executioner’s Song / Celladın Şarkısı adlı kitabıyla da 1978 yılında Pulitzer Roman Ödülü‘nü kazanmıştı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme