O da mı Nobel Alacak?

Etkinlikler
İngilizce yayın yapan tek edebiyat dergisi “Journal of Turkish Literature” Elif Şafak Özel Sayısı yaptı. JTL’in genel yayın yönetmeni Talat Halman’a göre Elif Şafak günün birin...
EMOJİLE

İngilizce yayın yapan tek edebiyat dergisi “Journal of Turkish Literature” Elif Şafak Özel Sayısı yaptı. JTL’in genel yayın yönetmeni Talat Halman’a göre Elif Şafak günün birinde Nobel Edebiyat Ödülü’nü alacak.

Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Merkezi’nin yayımladığı “JTL/ Journal of Turkish Literature” altıncı sayısını Elif Şafak’a ayırmış. Genel yayın yönetmenliğini Talat Halman’ın üstlendiği JTL yayın kurulunda Türkiye’nin yanı sıra dünyanın önde gelen üniversitelerinde edebiyat ve kültür alanında akademik çalışmalar yapan isimler yer alıyor.

Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölüm Başkanı da olan Talat Halman, “Journal of Turkish Literature”ün sunuş yazısında bugüne dek hazırladıkları özel sayılardan farklı olarak Türkiye’nin uluslararası arenada en fazla tanınan kadın romancısı olan Elif Şafak’a ilk kez tek edebi figür olarak yer verdiklerini söylüyor. Halman,“Bu özel sayı tamamen benim kişisel beklentim olan Elif Şafak’ın günün birinde Nobel Edebiyat Ödülü’nü alacağının göstergesi olması amacıyla gerçekleşti” diyor.

Çünkü Halman, 1999 yılında Bilkent Üniversitesi’nde “Edebiyatta Nobel Ödülü” adlı bir etkinlik düzenlediklerinde Orhan Pamuk’u geleceğin Nobel Ödüllü yazarı olarak takdim etmiş ve bu öngörüsü 7 yıl sonra gerçekleşmiş. Zaten JTL’in hazırlanmakta olan 7. sayısı da Orhan Pamuk’a ayrılmış. Bu sayıda Elif Şafak’ın yanı sıra Evliya Çelebi’yle, Orhan Kemal’le ilgili uzmanların kaleme aldığı makaleler bulunması, Yaşar Kemal’le de söyleşi yapılması rastlantı değil. Halman’a göre “Elif Şafak, Orhan Kemal ve Yaşar Kemal, Evliya Çelebi’nin açtığı yoldan ilerleyen modern kurmaca romanın en büyük üç büyük ustası."

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme