Naipaul İstanbul’a Gelmiyor

Etkinlikler
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından etkinliğin onur konuğu olarak davet edilen ve açılış konuşması yapacağı duyurulan yazara, aleyhinde yükselen tartışmalar sonrasında İstanbul̵...
EMOJİLE

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından etkinliğin onur konuğu olarak davet edilen ve açılış konuşması yapacağı duyurulan yazara, aleyhinde yükselen tartışmalar sonrasında İstanbul’a gelmemesi nazikçe iletildi. Dün akşam saatlerine kadar Naipaul cephesinden herhangi bir açıklama gelmedi. Etkinliği düzenleyenler krizden çıkış için önce Naipaul’a Türkiye’de, kendisi aleyhine oluşan gergin havayı anlatarak nazikçe İstanbul’a gelmesinin doğru olmayacağını aktarmaya karar verdi. Naipaul bu ‘nazik’ uyarıya rağmen Türkiye’ye gelmek isterse söz konusu davet geri çekilecek. Uçak bileti ve otel rezervasyonları hazır olan Naipaul’un bu akşam İstanbul’a gelmesi bekleniyordu.

Öte yandan yazara yakın kaynaklar, Naipaul’un reddedilen kişi durumuna düşmemek için bugün bir açıklama yapacağını ifade etti. Naipaul’un İslam’a ve Müslümanlara hakaret eden sözlerini Hilmi Yavuz’un köşesinde duyurmasından sonra Türk basınında yoğun bir tartışma yaşandı. Yazar ve aydınların büyük bir kısmı Naipaul aleyhinde görüş bildirerek etkinliğin onur konuğu olarak davet edilmesini ve açılış konuşmasını yapacak olmasını eleştirdi. Etkinliğe davet edilen Cihan Aktaş ve Beşir Ayvazoğlu yaşananların ardından programa katılmayacaklarını duyurdu. Müslümanları ‘geri zekâlı’, ‘yaratıcı olmayan’, ‘hiçbir şeyi başaramayan’ bir güruh olarak gören ve Cemil Meriç’in ifadesiyle "Allah’ın belası" Naipaul, bir anlamda istenmeyen adam durumuna düştü.

Etkinliği düzenleyen koordinatörlerin çelişkili ve kafa karıştırıcı açıklamaları bir yana bu ‘zor’ durumdan nasıl çıkılabileceği konuşuldu. Naipaul’un İngiltere’deki ajansı Türkiye’deki yetkililerden güvenlik tedbiri alınmasını istedi. Olayın dünya basınına da yansıması üzerine durum hassas bir hale geldi. Öyle ki Türk Hava Yolları etkinliği düzenleyenleri arayarak Naipaul’un gelip gelmeyeceğinin bildirilmesini istedi ve buna göre güvenlik tedbirleri alacağını belirtti. Naipaul’un bugün yapacağı açıklama sonrasında olayın nasıl bir boyut kazanacağı ise merak konusu.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme