Musa Eroğlu’da “Hasankeyf yok olmasın” dedi

Etkinlikler
Hasankeyf’in yok olmaması için başlattığı uluslararası imza kampanyasına daha önce Tarkan, Kibariye, Yıldız Kenter, Şivan Perver, Sezen Aksu ve Erkan Oğur gibi ünlü isimler de imzalarıyla destek...
EMOJİLE

Hasankeyf’in yok olmaması için başlattığı uluslararası imza kampanyasına daha önce Tarkan, Kibariye, Yıldız Kenter, Şivan Perver, Sezen Aksu ve Erkan Oğur gibi ünlü isimler de imzalarıyla destek vermişti.

Musa Eroğlu ile birlikte 85 bin kişinin imzaladığı dilekçede, Hasankeyf’in en az 10 bin yıllık geçmişi ve küresel ölçekte nesli tehlike altındaki canlı türleri ile UNESCO’nun 10 dünya mirası kriterinden 9’unu karşılayan insanlığın sahip olduğu en eski kentlerden birisi olduğuna dikkat çekiliyor.

Hasankeyf’in de içinde bulunduğu Dicle Vadisi’nin UNESCO Dünya Miras Alanı olarak ilan edilmesini talep eden dilekçeyi imzalayan Musa Eroğlu, “Uygarlık tarihi dibe vurmasın, Hasankeyf yok olmasın” diyerek Hasankeyf ve Dicle Vadisi’nin uygarlık tarihi açısından önemini vurguladı.

Musa Eroğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Anadolu’nun verimli kapısından nice kavimler geldi geçti. Her kavim üretti; beslendi; emeğiyle, kültürüyle toprağın hakkını verdi. Toprak da ondan hakkını esirgemedi. Bu topraklar Anadolu halkları tarafından binlerce yıllık imeceyle ilmek ilmek işlendi. Egemen olanlar, bu imeceyi bozup her halkı yozlaştırmaya çalıştılar. Ancak bu hiçbir zaman gerçekleşmedi. Anadolu, kendi kültürünü korudu var etti. Bu halk, bugün de 10 bin yıllık insanlık tarihinin yok olmasına göz yummayacaktır.  Hasankeyf’e, insanlığın bu ortak mirasına sahip çıkacaktır.” dedi.

İmza kampanyasına katılmak için: http://hasankeyf.dogadernegi.org adresindeki web sitesine girmek ve bilgileri doldurmak gerekiyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme