Mayınların Ardından Antik Kent Doğuyor!

Etkinlikler
Bir taraftan Japonya diğer taraftan İtalya’nın kazı çalışmalarının kendi ülkelerindeki arkeologlara verilmesi için çaba gösterdiği kentteki kazılara bu yıl başlanması planlanıyor. Kazının ardınd...
EMOJİLE

Bir taraftan Japonya diğer taraftan İtalya’nın kazı çalışmalarının kendi ülkelerindeki arkeologlara verilmesi için çaba gösterdiği kentteki kazılara bu yıl başlanması planlanıyor. Kazının ardından bölgenin 10 milyondan fazla turist çekebileceği belirtiliyor. Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürü Salih Efiloğlu, kazı için gelen talepleri Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın takip ettiğini belirtirken, "Ağırlıklı olarak Japon ve İtalyan üniversitelerinden talep var. Bakanlığımız, Gaziantep Üniversitesi’nin de mutlaka işin içinde olmasını istiyor." dedi.

Tarihi M.Ö. 3 bin yıllarına dayanan Karkamış’ta toplam 663 bin 800 metrekarelik alanda mayınlar elle temizlendi. 1.200 mayın çıkarılarak imha edildi. Dünya tarihinde ilk yazılı anlaşma olan Kadeş Anlaşması’nın yapıldığı ve ilk savaş aracının kullanıldığı Karkamış’ta, mayın temizleme sırasında bulunan sikke ve tarihi değeri henüz tespit edilemeyen bazı eserler Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne teslim edildi. Gaziantep İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Cafer Yılmaz, şu an askeri bölge sayılan antik kenti turizme kazandırmayı amaçladıklarını ifade ederek, "Zeugma’dan eski tarihe sahip olan Karkamış, hem Gaziantep hem de Türkiye için önemli bir turizm potansiyeline sahip. Bölge nisan ayı gibi Kültür Bakanlığı’na devrolacak. Bakanlığın bu yıl kazılara başlamasını bekliyoruz. Bunu öngörerek Özel İdare’nin 2011 bütçesine 100 bin lira kazı parası koyduk." bilgisini verdi.

Haber365