Madredeus 26 Nisan’da İş Sanat’ta!

Etkinlikler
Wim Wenders’in “Lisbon Story” filminde görüp aşık olduğumuz Portekiz’in gururu Madredeus 25. yıllarını kutladıkları bu sene çıktıkları dünya turneleri kapsamında 26 Nisan&rsquo...
EMOJİLE

Wim Wenders’in “Lisbon Story” filminde görüp aşık olduğumuz Portekiz’in gururu Madredeus 25. yıllarını kutladıkları bu sene çıktıkları dünya turneleri kapsamında 26 Nisan’da İş Sanat’ta.

Portekiz’e özgü “mutluluk veren özlem” şarkıları saudade’ları yorumlayacak topluluk , Uluslararası sanat çevrelerinde evrensel bir kültür değeri olarak kabul ediliyor. Çalışmaları “gerçek bir müzik atölyesi” olarak değerlendirilen topluluk, kariyerinin başından itibaren canlı performanslarını her zaman “müzikal şiir” resitalleri atmosferlerine büründürüyor. Topluluk 26 Nisan’da 25. Yıl şerefine çıkaracakları"Essencia (Essence)" albümünü kendilerini yıllardır yalnız bırakmayan dinleyicilerine adamış.
 
Madredeus Hakkında

Bundan 25 sene önce Pedro Ayres Magalhaes ve Rodrigo Leao tarafından başlamış Madredeus projesi.  Kafalarında oluşturdukları melodi ve sözlere ruh katacak vokalisti Teresa Salgueiro’da bulununca kayıtlara hemen başlamışlar.

İlk albüm Lizbon’da kaydedilirken yakınlardan geçen tramvay sesleri ile sıklıkla bölünen kayıtlar nedeniyle grup kendilerine yakındaki terminalin adı olan "Madre de Deus" (Tanrı’nın Annesi) adını kısaltarak Madredeus demişler.

Grubun ilk albümleri “Os Dias da Medredeus” 1987’de yayınlanmış. Ülkeleri Portekiz’de büyük ilgi gören grup ikinci albümleri “Existir” yayınladıktan hemen sonra yurtdışında da konserler vermeye başlamış.

1994’de “O Espirito da Paz” isimli albümlerini yayınlayan grup bir sene sonra da Wim Wenders filmi “Lisbon Story”nin müziklerini “Ainda” adı altında yayınlamış ve tüm dünyada çok büyük bir hayran kitlesi elde etmiş.

1997’de ‘’O Paraiso’’ ve 1998’de ‘’O Porto’’ albümlerini yayınlayan grup tüm dünyada yüzlerce konser vermiş.

2000 yılında Best Of niteliğinde Antologia albümlerini yayınladıktan hemen sonra grup  2001’de stüdyo albümü “Movimento”yu yayınlamış. Gitarda José Peixoto, keyboard’da Carlos Maria Trindade, akustik bas gitarda Fernando Judice’den oluşan yeni kadro ile kaydedilen bu albüm ile grup müziklerinin sınırlarını ortadan kaldırarak, değişik kültürlere ait ezgileri Portekiz müziği ile birleştirmiş.

2002 yılında birbirinden farklı tarzda iki albüm ile sevenlerini şaşırtan grup , en sevilen şarkıların remixlerini ve dans versiyonlarını “Electronico” albümü ile sevenlerine armağan ederken aynı anda Flemish Radyo Orkestrası ile senfonik bir albüm kaydetmiş. “Um Amor Infinito” (2004) ve “Faluas do Tejo” (2005) albümlerini yayınlayan grup tüm dünyada yine yüzlerce konser vermiş.

2007 yılında grubun vokali Teresa Salgueiro gruptan ayrıldıktan kısa bir süre sonra , grup A Banda Cosmica ile “Metafonia” (2008) , “A Nova Aurora” (2009) ve “Castelos na Areia” (2010) albümlerini yayınlamış.

17 albüm yayınlayıp milyonlarca albüm satan grup 25. Yıllarını kutladıkları bu sene , 26 Nisan’da İş Sanat’ta hayranları ile buluşacak. Grubun yeni vokali Beatriz Nunez’in muhteşem vokali ile mükemmel bir yolculuğa çıkacağınız bu konserle ruh ve kalbin öykülerinden oluşan birbirinden güzel şarkılar ile aşkı hissedeceksiniz!
 
Diskografi

Os Dias da MadreDeus (1987) / Existir (1990) / Lisboa (1992) / O Espírito da Paz (1994) / Ainda (1995 – Lisbon Story Film Müziği) / O Paraíso (1997) / O Porto (1998) / Antologia (2000) / Movimento (2001) / Palavras Cantadas (2001) / Euforia (2002) / Electrónico (2002) / Um Amor Infinito (2004)/ Faluas do Tejo (2005) / Metafonia (2008, feat A Banda Cósmica) / A Nova Aurora (2009, feat A Banda Cósmica) / Castelos na Areia (2010, feat A Banda Cósmica) / Essência (2012)

Biletler Biletix’de! 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme