Köylerine Müze Kurdular!..

Etkinlikler
Çankırı’nın Yapraklı ilçesine bağlı Kullar köyünde kurulan ve bir dönem köylüler tarafından kullanılmış kıyafetler ile aletlerin yer aldığı müze büyük ilgi görüyor.  Kullar Köyü muhtarı Ali...
EMOJİLE

Çankırı’nın Yapraklı ilçesine bağlı Kullar köyünde kurulan ve bir dönem köylüler tarafından kullanılmış kıyafetler ile aletlerin yer aldığı müze büyük ilgi görüyor. 

Kullar Köyü muhtarı Ali Uzuntepe, yaptığı açıklamada, bir süre önce kurdukları Kullar Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile birlikte yürüttükleri ortak çalışma sonrası vatandaşların evlerindeki köy yaşamını anlatan eski eşya ve kıyafetleri topladıklarını söyledi.

opladıkları malzemeleri köydeki okula ait lojmanda sergilenmeye karar verdiklerini aktaran Uzuntepe, binayı müzeye dönüştürerek açılışını yaptıklarını anlattı.

Cansız mankenler üzerlerine giydirilen kıyafetlerle müzede adeta köy yaşamının anlatıldığını kaydeden muhtar Uzuntepe, ”Özellikle yaz aylarında köye gelen hemşehrilemiz müzeye büyük ilgi gösteriyor. Hayatlarında köy yaşamına tanık olmamış çocuklar büyük bir merakla sergilenen kıyafet ve malzemeleri inceliyor” dedi.

Müzenin köy yaşamını anlatması açısından ses getireceği inancında olduğunu aktaran Uzuntepe, ”Uzun yıllar şehirde yaşamış insanların köy yaşamını öğrenmeleri açısından müzemiz önemli bir yere sahip. Müzemizde çok eski tarihlere sahip tabancalar, yörede kullanılan kıyafetler, tabaklar, tarım aletleri, kağnı parçaları, çarıklar, gaz lambaları, mutfak eşyası, eski paralar gibi birçok eşya yer alıyor” diye konuştu.

Muhtar Uzuntepe, müzeyi gezmek isteyen herkesi köylerine davet etti.