Köprüde Muhteşem Düğün

Etkinlikler
Irak’ın idam edilen devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in ismini taşıyan köprü üzerinde Hamza (23) ve Pakize Sak (22) çifti için 2 gün 2 gece süren dillere destan bir düğün töreni yapıld...
EMOJİLE

Irak’ın idam edilen devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in ismini taşıyan köprü üzerinde Hamza (23) ve Pakize Sak (22) çifti için 2 gün 2 gece süren dillere destan bir düğün töreni yapıldı. Köyün hemen yanı başında bulanan jandarma karakolunda görevli Mehmetçikler, sınır bölgesindeki yüksek tepelere mevzilenerek kurulan kulelerde çevredeki hareketliliği son teknolojik cihazlarla gözlerken hududun hemen altında ise Findi aşiretine mensup Sak çifti için yapılan düğün töreni renkli görüntülere sahne oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak sınır bölgesinde sıkı denetimleri sürdürdüğü bölgede, köprü üzerinde düğün töreni yapan Sak çifti, davetlilerle kol kola girerek ses sanatçılarının okuduğu Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çekti. Mehmetçiğin kontrol noktası olarak da kullandığı köprüde yapılan düğün töreninde erkekler köprü üzerinde, kadınbayanlar ise kenarında halay çekti.

Köprüde bir taraftan köylüler halay çekerken, diğer tarafta ise Mehmetçik, kontrol noktası olarak da kullanılan köprüden Hakkari-Şırnak istikametine gelen giden araçların geçişlerini sağladı. Köprüde araçların geçişlerini sağlayan askerlerin zaman zaman köylülerin sergilediği yöreye ait oyunları yakından izlemeleri dikkat çekti. Köyleri sınırın sıfır noktasındaki bulunan ve araç yoluyla Irak’ın Zaho kentine sadece yarım saat mesafede bulunan Harput-2 köylüleri, köylerinde evlenecek çiftler için düğün alanları olmadığı için düğünleri köprü üzerinde yapıyorlar.

Konuyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan köylülerden Hacı Ahmek Sak ile Mesut Yılmaz, köylerinde yeterli alan olmadığı için evlenen çiflerin düğünlerini Saddam Hüseyin köprüsü üzerinde yapmak zorunda kaldıklarını belirttiler. Köylüler, ”Bu köprü devletimiz tarafından buraya yapılmış. Bu köprüye neden Saddam köprüsü deniliyor biz de bilmiyoruz. Ancak herkes bu köprüyü Saddam köprüsü diye biliyor” dediler.

Vatandaşlar ”Köyümüz sınırın sıfır noktasında bulunuyor. Seçim için bizden oy isteyip meclise giden milletvekillerimizin köyümüze verdiği sözlerini yerine getirmemelerine bir anlam veremiyoruz. Köy koruculuğu yaparak geçimimizi sağlıyoruz. Köyümüzde çok sayıda işsiz genç bulunuyor. Meclise giden milletvekillerimiz bizlere sınır kapısı açılması için söz vermişlerdi. Milletvekillerimiz seçimden seçime köyümüzü ziyaret ediyorlar. Tek isteğimiz bizlere bir sınır ticaret kapısının açılmasıdır” şeklinde konuştular. 
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme