Kitap Fuarı Beyazıt’ta

Etkinlikler
Osmanlı döneminden bu yana satıcıların sesinin eksik olmadığı, çınarların serin gölgeler ihsan ettiği bir buluşma mekanı oldu Beyazıt Meydanı. Resmi geçitlere, idamlara, eylemlere sessizce tanıklık et...
EMOJİLE

Osmanlı döneminden bu yana satıcıların sesinin eksik olmadığı, çınarların serin gölgeler ihsan ettiği bir buluşma mekanı oldu Beyazıt Meydanı. Resmi geçitlere, idamlara, eylemlere sessizce tanıklık etti…

Beyazıt Meydanı, bu kez her yıl Ramazan ayında Sultanahmet Camii‘nin avlusunda düzenlenen 29. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı‘nı misafir edecek. 17 Ağustos-5 Eylül tarihleri arasında kitapseverleri ağırlayacak olan fuar, sıcakların iyice kendini hissettirdiği şu günlerde serin ve kitap dolu bir atmosfer oluşturacak. Bu yıl 240 yayınevinin katılacağı fuar her gün 11.00-24.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

‘İstanbul 2010 Kültür Başkenti’ etkinlikleri kapsamında Beyazıt Meydanı’na taşınan fuarın tek bahanesi kültür başkentliği değil. Sultanahmet Camii‘nin rölöve ve buna bağlı restorasyon çalışması ile meydanın trafiğe kapatılmış olması da fuarın taşınmasında etkili oldu. 29. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, Beyazıt Meydanı’na kurulan klimalı bir çadır ile kitapseverleri ağırlayacak. Kimi yayıncılar bu gelişmeden memnunken, kimileri fikirlerinin alınıp daha kapsamlı bir çalışma yapılabileceğini söylüyor. Beyazıt Meydanı’ndaki sahaflar ise rekabet edemeyecekleri gerekçesiyle hemen yanı başlarına kurulan fuardan pek de hoşnut değil.

Sultanahmet’ten sadece kitap fuarı taşınmadı; Ramazanda meydana kurulan kulübeler de olmayacak. Meydanda artık insanı huzursuz eden kalabalık ve buna eşlik eden yemek kokuları, barakalardan yükselen dumanlar görülmeyecek. Sultanahmet’teki Ramazan etkinlikleri ve meydana kurulan mekânlar, estetik olmadığı ve Ramazan’ın ruhuna uymadığı gerekçesiyle geçen yıllarda eleştirilere hedef olmuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme