Kendi Caddesinin Açılışını Yaptı

Etkinlikler
Foto muhabiri Ara Güler, ”Baba memleketime 5 kez gelmiştim, kendi adımın verildiği caddeyi açmam çok güzel duygu” dedi. Şebinkarahisar Belediye Meclisi tarafından alınan kararla, ilçede bi...
EMOJİLE

Foto muhabiri Ara Güler, ”Baba memleketime 5 kez gelmiştim, kendi adımın verildiği caddeyi açmam çok güzel duygu” dedi.

Şebinkarahisar Belediye Meclisi tarafından alınan kararla, ilçede bir caddeye ”Ara Güler” adı verildi. İlçeye gelen usta fotoğrafçı Güler, caddenin adının verilmesiyle ilgili etkinliklere katıldı.

İlçe Halk Eğitim Merkezinde Ara Güler’in hayatını anlatan ve fotoğraflarından oluşan bir sinevizyon gösterisi sunuldu. Sunumun ardından kısa bir konuşma yapan Ara Güler, ”İşte benim işim bu. Ben bir fotoğraf muhabiriyim. Bunun için çektiklerimi sizlerle paylaşıyorum” dedi.

Daha sonra Türkiye Yardımsevenler Derneği Şebinkarahisar Şubesini ziyaret eden Güler, Vali Yardımcısı Osman Demir, Kaymakam Ünal Koç, Belediye Başkanı Şahin Yılancı, Halk Eğitim merkezi Müdürü Sabri Çamcı ile Yardım Sevenler Derneği Şebinkarahisar Şube Başkanı Ayla Demirer’e ”İstanbul’u dinliyorum 1950-2010” adlı fotoğraf albümünü imzalayarak hediye etti.

Güler, bu ziyaretin ardından kendi adının verildiği caddede gerçekleştirilen törene katıldı.

Törende konuşan Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı, ”Bu aile 1910 yıllarında buradan göç etti. İşte bu ailenin bir ferdi olan dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı, hemşehrimiz Ara Güler’e bu caddenin ismini vererek onun ismini gelecek nesillere miras olarak bırakıyoruz” dedi.

Şebinkarahisar’ın bir kültür merkezi olduğunu belirten Yılancı, ”İlçemizden birçok sanatçı ve eğitimci çıkmıştır. Bunlardan bazıları Ara Güler, İdil Biret ve Hüseyin Hüsnü Tekışık’tır. Ayrıca İdil Biret’in ismini de aldığımız meclis kararı sonucu bir sokağa verdik. Onun da açılışını ilerleyen günlerde gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Güler, çok değişik bir duygu yaşadığını ifade ederek, şunları söyledi:

”Baba memleketime 5 kez gelmiştim, kendi adımın verildiği caddeyi açmam çok güzel duygu. Ben Şebinkarahisarlı olduğumu ilk önce arkadaşım Aziz Nesin’den öğrendim. Onunla komşu köylerdeniz.”

Konuşmaların ardından caddenin açılışı gerçekleştirildi.

Ara Güler daha sonra baba köyü Yaycı’ya gitti. Burada köylülerle sohbet eden Güler, kendisine ikram edilen köy yemeklerini yedi. Gazetecilerin de sık sık fotoğraflarını çeken Güler, daha sonra Aziz Nesin’in köyü Ocaktaşı’nı ziyaret etti.

Ziyaretleri sırasında savaş muhabiri ve belgesel yapımcısı Coşkun Aral, Ara Güler’i yalnız bırakmadı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme