Katar’da Türk Edebiyatı Günü

Etkinlikler
Bu yıl 21’incisi gerçekleşen Doha Uluslararası Kitap Fuarı’nın onur konuğu Türkiye’ydi. 24 Kasım-4 Aralık arasında Katar’ın başkenti Doha’da yapılan ve 26 ülkeden 342 yay...
EMOJİLE

Bu yıl 21’incisi gerçekleşen Doha Uluslararası Kitap Fuarı’nın onur konuğu Türkiye’ydi. 24 Kasım-4 Aralık arasında Katar’ın başkenti Doha’da yapılan ve 26 ülkeden 342 yayıncının katıldığı fuarda Katar Kültür ve Sanat Bakanlığı ve Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında kültürel işbirliğine zemin hazırlamayı hedefleyen görüşmeler gerçekleştirildi.
 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler Genel Müdürü Prof. Onur Bilge Kula’nın öncülük ettiği bu görüşmelerde Türk edebiyatının Arap dünyasında tanıtılmasına yönelik somut adımlar atıldı.

Geniş bir alanda zengin sunumuyla dikkatleri üzerine toplayan Türkiye standı, Katarlı devlet adamı, gazeteci ve okurların ilgi odağı oldu. Katar Kültür ve Sanat Bakanı Dr. Hamid bin Abdülaziz, açılış töreninde, fuara ilk kez katılan Türkiye’yle geliştirilmekte olan kültürel işbirliğinin önemini vurgulayarak, Türkiye’nin onur konuğu olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve ertesi gün yapılacak olan "Türk Edebiyatı’nda Şiir, Hikâye, Roman" adlı panele dikkati çekti. 25 Kasım’da A. Ali Ural, Ayfer Tunç ve Ece Temelkuran’ın katılımıyla gerçekleşen paneli Arap devlet adamı, gazeteci ve okurların yanı sıra Katar’da yaşayan bir grup Türk de izledi. Ayfer Tunç, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Refik Halit Karay’a dikkat çekerken, Ece Temelkuran Beyrut’ta kaleme aldığı ‘Muz Sesleri’ adlı romanından hareketle Arap coğrafyasının öneminden bahsetti. Son olarak A. Ali Ural, Divan şiirinden bugüne Türk şiirinin tarihsel izleğini ortaya koyan bir konuşma yaparak, Türk şiirinden örnekler verdi. Panelin bitiminde Ural’a Türk şiiriyle ilgili sorular da yöneltildi. 26 Kasım’da Kültür Bakanlığı Devlet Halk Dansları Topluluğu’nun gösterileriyle devam eden etkinlikler 4 Aralık’ta sona eriyor.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme