Karpat 100 Yıllık Koleksiyonunu Bağışladı

Etkinlikler
Ünlü tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat, öğretim kadrosunda bulunduğu İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kütüphanesine, 4 bin’den fazla kitap ile dergi ve notlarından oluşan koleksiyonunu bağışla...
EMOJİLE

Ünlü tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat, öğretim kadrosunda bulunduğu İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kütüphanesine, 4 bin’den fazla kitap ile dergi ve notlarından oluşan koleksiyonunu bağışladı.
Türkiye’nin yaşayan en önemli tarihçilerinden Prof. Dr. Kemal Karpat, kitap, dergi ve notlarından oluşan koleksiyonunu İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kütüphanesine bağışladı.

İstanbul Şehir Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Tarih Bölümü’nde Öğretim Üyesi olan Karpat’ın koleksiyonunda 1859-1959 yıllarını kapsayan 100 yıllık döneme ait 700’e yakın kitap var.
Türkiye’nin en iddialı üniversite kütüphanelerinden birini kurmak üzere yola çıktıklarını anlatan İstanbul Şehir Üniversitesi Kütüphane Direktörü Ayhan Kaygusuz, kütüphanede 30 bini basılı, 50 bini elektronik kitap olmak üzere 80 bin kitap olduğunu ve Türkiye’nin ilk 5 kütüphanesinden biri olduğunu belirtti.

100 YILLIK 700’E YAKIN KİTAP VAR

Kaygusuz, koleksiyonda 1859-1959 yıllarını kapsayan 100 yıllık döneme ait 700’e yakın kitap olduğunu, 2 binli yıllara ait güncel yayın sayısının 256 adet olduğunu açıkladı. Kitapların 2 bini İngilizce, 1792’si Türkçe, diğer kitaplar ise farklı dillerde olduğunu belirten Kaygusuz, bütün koleksiyonun büyük bir titizlikle tasnif edildiğini ve kütüphane kataloğuna işlendiğini söyledi.

Haber7

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme