İstanbul Edebiyatla Dolacak

Etkinlikler
İTEF – İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’nin ikincisi, 30 Ekim – 02 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek. Türkiye’nin ilk uluslararası edebiyat festivali olan “İTEF ...
EMOJİLE

İTEF – İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’nin ikincisi, 30 Ekim – 02 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek.

Türkiye’nin ilk uluslararası edebiyat festivali olan “İTEF – İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali”, ikinci kez İstanbul’u edebiyatla doldurmaya hazırlanıyor. 30 Ekim – 02 Kasım 2010 tarihlerinde Hare Kahveli Likörler’in ana sponsorluğunda düzenlenecek festival, bu yıl 30 farklı ülkeden 70 yazarı edebiyat tutkunlarıyla buluşturacak. Yeraltı edebiyatının çağdaş yorumcusu, Rus edebiyatının en önemli isimlerinden Vladimir Makanin, Tirza isimli romanı 21. yüzyılın en iyi romanlarından biri seçilen Arnon Grunberg, Arap dünyasının en önemli edebiyat ödülünü alan Youssef Ziedan gibi yazarlar bu yıl İTEF’e katılıyor.

İTEF 2010’un açılış töreni Çırağan Palace Kempinski’nin sponsorluğunda 30 Ekim 2010’da Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katılımıyla gerçekleşecek. Açılış töreninden sonra dünya edebiyatının önde gelen yazarları 4 gün boyunca söyleşiler, okumalar, edebiyat partileri ile İstanbullularla iç içe olacak. İTEF 2010’da yabancı yazarların Türkiye’den yazarlarla yapacakları tanışma-tartışma toplantılarından, “Hare Kahveli Likörler ile Edebiyat Sohbetleri”ne; üniveristelerde yazar-öğrenci buluşmalarından D&R Mağazaları’ndaki edebiyat okumaları ve 02 Kasım 2010 akşamı Ghetto’da düzenlenecek kapanış partisine kadar birçok etkinlik kitapseverleri bekliyor olacak.

“ULUSLARARASI AHMET HAMDİ TANPINAR SEMPOZYUMU”
30 Ekim – 02 Kasım 2010 tarihlerinde gerçekleşecek olan İTEF’in en önemli etkinlikleri arasında “Uluslararası Ahmet Hamdi Tanpınar Sempozyumu” ilk sırada yer alıyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü işbirliğiyle gerçekleşecek olan sempozyum, Doç. Dr. Handan İnci tarafından hazırlanıyor. Sempozyumun açılışında editörlüğünü Prof. Dr. Uçman ve Doç. Dr. Handan İnci’nin yaptığı Ahmet Hamdi Tanpınar – anma ve armağan kitabının da tanıtımı yapılacak.

FESTİVALDE BU SENE KİMLER OLACAK?
Hare Kahveli Likörler’in ana sponsorluğunu üstlendiği İTEF, bu yıl da dünyanın en önemli yazarlarını İstanbul’da ağırlayacak. Yeraltı edebiyatının çağdaş yorumcusu, Underground isimli romanıyla tanıdığımız Rus edebiyatının en önemli isimlerinden Vladimir Makanin, Mısır’ın Booker ödüllü yazarı Youssef Ziedan, Tirza isimli romanı 21. yüzyılın en iyi romanlarından biri seçilen Arnon Grunberg İTEF 2010’un heyacan uyandıran isimlerinden sadece birkaçı…

İTEF – WİNTERNACHTEN İŞBİRLİĞİ
Fransa, Hollanda, İngiltere, İtalya, Mısır, Romanya
gibi 20’ye yakın yabancı konsolosluk ve kültür merkezlerinin de desteklemeye devam ettiği İTEF 2010’da ayrıca, dünyanın en önemli edebiyat festivallerinden Winternachten işbirliğiyle İstanbul Yazarlar Buluşması, Gündüz Vassaf moderatörlüğünde gerçekleşecek. Buluşmada, Hakan Günday, Bejan Matur, Hamdi Koç ve Melida Tüzünoğlu, dört farklı kıtadan gelen yazarlarla birlikte uluslararası sosyo-kültürel sahnede Batılı olmayan edebiyatın yeri ve geleceğini tartışacak.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme