‘İstanbul Artık Mutlu Bir Şehir’

Etkinlikler
BBC3‘de yayınlanan The Verb programına katılan Orhan Pamuk "İstanbul artık mutlu bir şehir, eskisi gibi hüzünlü ve yalnız değil" dedi. İstanbul‘un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olm...
EMOJİLE

BBC3‘de yayınlanan The Verb programına katılan Orhan Pamuk "İstanbul artık mutlu bir şehir, eskisi gibi hüzünlü ve yalnız değil" dedi.

İstanbul‘un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olması nedeniyle, bu hafta Türkiye hakkında programlar yayınlayan BBC3 radyosu, önceki gün The Verb programına 1950‘lerde Türk edebiyatında görülen İkinci Yeni akımını konu etti. Programa konuk olan Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, romanlarında anlattığı hüzünlü İstanbul‘un bugün artık turistik, zenginleşen, daha mutlu görünen bir şehir olduğunu söyledi.

1950, 60, 70‘lerde İstanbul‘da hüzün hissettiğini, bu hislerinin yazdığı kitaplara yansıdığı belirten Pamuk, otobiyografik romanı İstanbul‘un okuyucularının kendisine İstanbul‘da hüzün hissetmediklerini söylediğini aktardı.

Pamuk, İstanbul hakkında şunları söyledi: "Daha zenginleşiyor, daha enerjik, turistik bir şehir şimdi. Yalnız ve hüzünlü değil. Belkide daha mutlu bir şehir. Benim çocukluğumda melankolikti. O zaman öyle hissettim. Siyah ve beyazdı. Masumiyet Müzesi, o duyguları geri getiriyor."

İstanbul‘un kültür başkenti olmasından beklentisi sorusuna ise Pamuk, "Çok fazla bir şey beklemiyorum. Kendimi bir diplomat ya da bir turist temsilcisi olarak görmüyorum" şeklinde cevap verdi. Programın diğer konuklarından Pelin Batu, İkinci Yeni akımı şairlerinden Cemal Süreya‘nın "Ülke" şiirini İngilizce çevirisiyle okudu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme