İstanbul 2010 Takvimi Kesinleşti

Etkinlikler
İstanbul ‘Avrupa Kültür Başkenti’ şölenine hazır Dünyanın en ilham verici şehri İstanbul‘un 2010 Avrupa Kültür Başkenti resmi açılışı için geri sayım başladı. 16 Ocak‘ta şehrin...
EMOJİLE

İstanbul ‘Avrupa Kültür Başkenti’ şölenine hazır

Dünyanın en ilham verici şehri İstanbul‘un 2010 Avrupa Kültür Başkenti resmi açılışı için geri sayım başladı.

16 Ocak‘ta şehrin 7 farklı mekanında gerçekleştirilecek açılış etkinlikleri göz dolduracak. 1 kilometrelik alanı kapsayan özel ışık ve ateş gösterisi, Haliç‘i bir festival alanına çevirecek, "İstanbul Büyüsü" adlı özel gösteride ise 303 sanatçı 24 farklı eserle aynı sahneyi paylaşacak. Kentin enerjisini ve çok kültürlülüğünü yansıtan bir etkinlik hazırladıklarını belirten İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, tüm dünyanın dikkatinin bir kez daha İstanbul‘a yöneleceği görüşünde.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti resmi açılış kutlamalarının detayları dün Çırağan Sarayı‘nda gerçekleştirilen bir basın toplantısıyla tanıtıldı. Kutlamalara ilişkin bilgi veren Şekib Avdagiç, yıl sonuna kadar 400’den fazla projeyle İstanbul‘un sahip olduğu enerjiyi Türkiye ve dünya ile paylaşmaya hazır olduklarını dile getirdi. "Organizasyonla insanları dünyanın en ilham verici şehrine davet etmek istedik." diyen Avdagiç, ‘İlk İstanbul coğrafyası’nın tamamına yayılacak bir açılış yapılacağını söyledi. Avdagiç, vatandaşlara, uzun yıllar hafızalardan silinmeyecek bu açılışı kaçırmamaları tavsiyesinde bulundu.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Kurt ise açılış takvimiyle ilgili bilgi verdi. İşte adım adım etkinlik programı: Haliç Kongre Merkezi‘ndeki protokol açılışı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın yanı sıra Türk ve Avrupalı siyasetçi, diplomat, iş ve sanat dünyasından 5 bin kişilik davetlinin katılımı ile gerçekleştirilecek. 18.30‘da başlayacak tören, sanat yönetmenliğini Yekta Kara‘nın üstlendiği ‘İstanbul Büyüsü’ isimli özel performansla devam edecek. 65 dakika boyunca, sanatın farklı dallarından 303 sanatçının sahnede yer alacağı gösteri; müzik, dans, şiir, İstanbul‘a özgü ses ve görüntülerle şehrin kültürel mirasını ve enerjisini gözler önüne serecek. Sultan Abdülaziz, Mozart, Ahmet Adnan Saygun, Münir Nurettin Selçuk ve Orhan Veli Kanık gibi farklı isimler tarafından İstanbul hakkında üretilmiş 24 eser sanatçılar tarafından yorumlanacak. Yekta Kara, gösteride İstanbul‘un çok kültürlülüğünden ilham aldıklarını söylüyor. Sertab Erener, Zuhal Olcay, Yetkin Dikinciler, Kubat, MFÖ, Fatih Erkoç, Aynur ve Kevork Tavityan, gösteride yer alacak sanatçılardan birkaçı.

Taksim’de Tarkan, Sultanahmet’te Mercan Dede

Özel gösterinin ardından özel ışık ve havai fişek gösterisi için butona basılacak ve İstanbul, resmen Avrupa‘nın kültür başkenti olacak. Bir kilometrelik alanda Haliç‘i bir festival alanına çevirecek bu görsel şölen, Taksim, Kadıköy, Pendik, Sultanahmet, Beylikdüzü ve Bağcılar meydanlarında kurulan ekranlarda izlenebilecek. Bugüne kadar Dubai, İngiltere, Fransa ve İspanya gibi ülkelerde gerçekleştirdikleri şovlarla ün kazanan Fransız grup, Taksim‘de Ateş Tiyatrosu, Kadıköy‘de ise Balon Tiyatrosu‘nu sahneleyecek.

Haliç‘teki ses ve ışık gösterilerine başlanmasının ardından, farklı meydanlarda konserler gerçekleştirilecek. İstanbullular; Taksim‘de Tarkan, Kadıköy‘de Mor ve Ötesi, Beylikdüzü‘nde Nil Karaibrahimgil, Sultanahmet‘te Mercan Dede, Pendik‘te Kıraç ve Bağcılar‘da Zara ile kutlamalara katılacak.

Rakamlarla Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri

16 Ocak 2010 Cumartesi akşamı İstanbul‘da 7 farklı mekanda 500 sanatçı sahneye çıkacak.

Kutlama etkinliklerinde 900 kişilik teknik ekip ve tüm etkinliklerde 6 bin kişi görev alacak.

Etkinliklerin sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi için 3 bin 500 kişilik emniyet ve güvenlik ekibi görev başında olacak.

Avrupa‘nın merakla beklediği açılış etkinliğini tüm dünyada yayınlamak için 300 kişilik canlı yayın ekibi çalışacak.

100 kişilik yönetim ekibi ve 750 kişilik koordinasyon ekibi tüm çalışmalardan sorumlu olacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme