İslam Bilginleri Paneli Sona Erdi

Etkinlikler
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü ve IRCICA (Research Centre for Islamic History, Art and Culture) tarafından düzenlenen “İslam Medeniyetind...
EMOJİLE

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü ve IRCICA (Research Centre for Islamic History, Art and Culture) tarafından düzenlenen “İslam Medeniyetinde Astronomi Bilginleri ve Dünya Bilim Tarihine Katkıları” adlı uluslararası panel 7 Mayıs 2010 Cuma (bugün) günü Yıldız Sarayı’nda gerçekleştiridi

Uluslararası düzeyde yapılacak panelin açılışını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile IRCICA Genel Direktörü Dr. Halit Eren birlikte yaptılar.

Panele İtalya-Padova Üniversitesi’nden Prof. Dr. William R. Shea, Suriye-Halep Üniversitesi’nden Prof. Dr. Moustafa Mawaldi, Almanya-Frankfurt Üniversitesi’nden Dr. François Charette, Hollanda-Ultrecht Üniversitesi’nden Prof. Dr. Jan P. Hogendijk, Kazakistan Institute of Oriental Studies’ten Dr. Laura Yerekesheva, Türkiye-İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Atilla Bir ve Prof. Dr. Mustafa Kaçar ile Kastamonu Üniversitesi’nden Yavuz Unat konuşmacı olarak katıldı.

İstanbul’un artan, kültürel zenginliği Dünya bilim tarihinde astronomi alanında İslam Medeniyeti tarafından ortaya konulmuş eserler büyük önem arz ediyor. Bu nadide eserlerden bugüne kadar gelmiş olanlar Kültür Bakanlığı Yazma Eserler Şubesi tarafından titizlikle korunuyor. Bu eserlerin önemli bir kısmı da İstanbul’da bulunuyor. Süleymaniye Kütüphanesi, Kandilli Rasathanesi ve Topkapı Sarayı Nadir Eserler bölümünde yer alan astronomi üzerine olan bu eserler yurtiçinden ve yurtdışından birçok araştırmacının ilgisini çekiyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme