Etkinlikler

İLEM, Venezuela ve Brazilya’yı Karşılaştırıyor

İki Latin Amerika Ülkesinin Dış Politika Perspektiflerinin Karşılaştırmalı Analizi: 21. Yüzyılda Brezilya ve Venezuela İlmi Etüdler Derneği’nin akademik çevresindeki araştırmacılar tarafından hazırlanan tezlerin akademik dolaşıma sokulmasına katkıda bulunmak, tez yazarının..

İLEM, Venezuela ve Brazilya’yı Karşılaştırıyor

İki Latin Amerika Ülkesinin Dış Politika Perspektiflerinin Karşılaştırmalı Analizi: 21. Yüzyılda Brezilya ve Venezuela

İlmi Etüdler Derneği’nin akademik çevresindeki araştırmacılar tarafından hazırlanan tezlerin akademik dolaşıma sokulmasına katkıda bulunmak, tez yazarının edindiği tecrübe ve bilgiyi paylaşmak amacıyla düzenlediği Tez Atölyeleri Süleyman Güder’in sunumuyla devam ediyor. Güder, 2011 yılında Fatih Üniversitesinde hazırladığı ‘A Comparative Analysis of the Foreign Policy Perspectives in Two Latin American States: Brazil and Venezuela in the Twenty-First Century’ başlıklı yüksek lisans tezini paylaşacak.

Güder bu tezde, 21. yüzyılda dünya siyasetinde etkileri artan iki Latin Amerika ülkesi Brezilya ve Venezuela’nın dış politika perspektiflerini karşılaştırmalı olarak ele almıştır. Dönem olarak, Brezilya için Luiz Inácio Lula da Silva (2002-2010); Venezuela için Hugo Rafael Chávez Frías (1999-…) başkanlık dönemlerini incelemiştir. Kendilerini solcu/sosyalist olarak niteleyen iki başkanın, ideolojik tutumlarının dış politika tutumlarındaki etkileri ‘üçlü analiz düzeyi’ (birey, devlet ve uluslararası sistem) yöntemi ile tartışılmıştır. Bunun tespiti için çalışmada, özellikle Chávez’in ve Lula’nın dış politika söylemleri analiz edilmiştir. Bu söylemlerin dış politika uygulamaları ile ne kadar örtüştüğü gösterilmeye çalışarak Brezilya ve Venezuela devletlerinin tarihsel ve yapısal farklılıklarından ötürü, dış politika söylemlerinde önemli farklılıklar olduğu somut veriler ile iddia edilmiştir.
 

Süleyman Güder Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans’ını 2011 yılında ‘A Comparative Analysis of the Foreign Policy Perspectives in Two Latin American States: Brazil and Venezuela in the Twenty-First Century’ başlıklı çalışmasıyla Fatih Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde tamamladı. Halen YTÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Anabilim dalında doktora çalışmalarını sürdürmektedir

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL