III. Selim’in Besteleri Sirkeci’de

Etkinlikler
Osmanlı sultanlarının hemen hepsi sanatla, edebiyatla içli dışlı yaşasalar da III. Selim’in bu sahadaki şöhreti daha farklı.  Şeyh Galib’e gönülden bağlı olan, Galata Mevlevihân...
EMOJİLE

Osmanlı sultanlarının hemen hepsi sanatla, edebiyatla içli dışlı yaşasalar da III. Selim’in bu sahadaki şöhreti daha farklı. 

Şeyh Galib’e gönülden bağlı olan, Galata Mevlevihânesi ‘Defter-i Dervişanı’na ‘Selim Dede’ diye imza atan bu dervişmeşrep padişah, ömrünü Sadullah Ağa, Ârif Mehmed Ağa, Tanbûri İzak, Abdülhalim Ağa, Hamamizâde İsmail Dede gibi musikinin büyük ustalarıyla geçirdi. Bestelediği eserler Türk musikisinin en nadide örnekleri arasında günümüze geldi. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve Türk Musikisi Vakfı’nın işbirliğiyle hayata geçirilen ‘İstanbul Mimarisinin Müziği’ projesinin dördüncü ayağında, III. Selim’in besteleri Sirkeci’deki tarihî Sepetçiler Kasrı’nda seslendirilecek. Fatih Salgar yönetiminde İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu tarafından 2 Haziran Çarşamba akşamı saat 20.00’de gerçekleştirilecek ‘III. Selim’ konseri, bütün müzikseverlerin katılımına açık ve ücretsiz olacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme