Hem Güldürecek Hem Ağlatacak

Etkinlikler
Çağdaş dans ve performans sanatlarının en önemli isimleri yine iDANS Festivali’nde buluşuyor. 10 Ekim’de başlayacak olan festivalde Fransa, İngiltere, Estonya, Bulgaristan, İspanya, Japony...
EMOJİLE

Çağdaş dans ve performans sanatlarının en önemli isimleri yine iDANS Festivali’nde buluşuyor. 10 Ekim’de başlayacak olan festivalde Fransa, İngiltere, Estonya, Bulgaristan, İspanya, Japonya ve Türkiye‘den çok sayıda sanatçı performans sergileyecek.

Dünyada çağdaş dans ve performans alanında öne çıkan en yaratıcı ve yenilikçi isim ve eserleri İstanbul’da ağırlayan festival, bu kez “Gülmek-Ağlamak” teması ile seyircilerin karşısına çıkacak. Festival kapsamında Fransa, İngiltere, Estonya, Bulgaristan, İspanya, Japonya ve Türkiye‘den katılan sanatçılar, Gülmek-Ağlamak konusunu irdeleyen toplam 13 performans ortaya koyacak.

Ontolojik duygular

Festivalin açılışı, sıra dışı bir “Romeo ve Juliet” uyarlamasıyla, 10 Ekim‘de İstanbul Devlet Tiyatroları‘nın Üsküdar’daki Tekel Sahnesi’nde gerçekleştirilecek. Diğer gösteriler ise garajistanbul’da sunulacak. Performansların ilk gösterimleri sonrasında ise sanatçılar ve seyirciler arasında bir soru-cevap bölümü düzenlenecek. “iDANS programında yer alan tüm yapıtlar, duyguların hem biyolojik hem de sosyal ontolojisini onaylayan, bunların düşünce ve inançtan ayrılmazlığını belli eden birer müdahaledir” diyen iDANS küratörleri Aydın Silier ve Gurur Ertem, iDANS 03’ün Ekim ayındaki yoğun programdan sonra ayrıca sezon boyunca da ek gösterimlerle süreceğini müjdeliyor.

Dans ve koreografi

Festivalde sanatseverlerin karşısına çıkacak olan sanatçı ve topluluklar arasında Nature Theater of Oklahoma (ABD), Martine Pisani (Fransa), Mathilde Monnier (Fransa), La Ribot (İspanya/İsviçre), Rachid Ouramdane (Fransa), Zan Yamashita (Japonya), Ivo Dimchev (Bulgaristan), Nele Suisalu-Florent Hamon-Nicolas Gastard (Estonya/ Fransa) yer alıyor. Ayrıca, iDANS 03 programının tamamı, “dans ve koreografi” anlayışını genişletmede çok büyük katkıda bulunan ve bu uğurdaki en önemli tarihsel referans noktalarını teşkil eden Pina Bausch ve Merce Cunningham anısına düzenleniyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme