“Hayallere Sığmayan Odalar”

Etkinlikler
Büyük bir yeteneğin küçük düşündüğünde neler yapabildiğine tanıklık etmeniz için 20 adet ‘minyatür oda’ Rahmi M. Koç Müzesi’nde sergilenmek üzere 17 Aralık 2008’de Türkiye̵...
EMOJİLE

Büyük bir yeteneğin küçük düşündüğünde neler yapabildiğine tanıklık etmeniz için 20 adet ‘minyatür oda’ Rahmi M. Koç Müzesi’nde sergilenmek üzere 17 Aralık 2008’de Türkiye’ye geliyor.

Her zaman daha iyisini yapma hedefi ile hareket eden Rahmi M. Koç Müzesi yeni bir sergi projesini hayata geçiriyor.

 Amerikalı Sanatçı Henry Kupjack’in, eşi benzerine zor rastlanan gerçeklikteki kusursuz ve büyüleyici ‘Minyatür Odaları’ İstanbul’a geliyor. Her bir detayı titizlikle ve aslına uygun bir şekilde ele alınan ‘Minyatür Odalar’, dünya tarihinde iz bırakmış dönemlerin yaşam tarzını, mimari özelliklerini ve en önemlisi ruhunu yansıtıyor.

Sanatının günümüzdeki temsilcilerinden olan Henry Kupjack’ın yoğun emek isteyen çalışmaları sonucu ortaya çıkan bu eserler; Florida Naples Sanat Müzesi, Winterthur Müzesi, Chicago Sanat Enstitüsü, Boston Kütüphanesi ve Illinois Devlet Müzesi gibi dünyanın belli başlı müze ve galerilerde sanatseverlerin beğenisine sunulmaktadır.

Dünyanın en değerli taşı olan pırlantayı özenle işleyerek kullanıcısına ayrıcalık yaşatan "Hayallere Sığmayan Minyatür Odalar" Sergisi, 17 Aralık 2008 – 15 Mart 2009 tarihleri arasında Rahmi M. Koç Müzesi’nde ziyaretçileri ile buluşacak.

"Amacım odaları öylesine gerçek yapmak ki bakıldığında odanın içindeymiş gibi hissettirebilmek" diyen Henry Kupjack’ın meraklılarını minik ama kusursuz bir yolculuğa çıkaracağı "Hayallere Sığmayan Minyatür Odalar" Sergisi, doğanın en hassas ellerinden çıkan ince işçiliğin ve tasarımın keşfedilmesi için Rahmi M. Koç Müzesi’nde ziyaretçilerini bekliyor.

Henry Kupjack ve Minyatür Sanatı Hakkında

Henry Kupjack, bugün minyatür sanatını aktif şekilde devam ettiren sanatçılardan. Sanatçının pek çok çalışması Winterthur Müzesi, Chicago Sanat Enstitüsü, Boston Kütüphanesi ve Illinois Devlet Müzesi’nde sürekli olarak sergilenmektedir. Kupjack Minyatürlerine sahip şöhretli kişiler arasında, Clinton’ları, Forbes ailesini ve Bruce Hellford’u (Drew Carey Show’un yaratıcısı), Mareşal 4. Field, aktris Helen Hayes, mağaza zinciri sahibi Donald Dayton gibi pek çok isimi sayabiliriz. Haftanın hemen hemen her günü 30 yıldan fazladır çalıştığı stüdyosunda bir detayın üzerine eğilmiş çalışan Kupjack, ilahi doğruluktaki ölçek için cetvel gibi tüm mekanik aletlere güvenmiyor ve "Sadece bakarak neyin doğru ölçekli olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim" diyor.

Henry Kupjack, minyatürlerin ortaya çıkmasında yılların deneyimi ve çocukluk hayal gücünün çok büyük tesiri olduğunu düşünüyor. Her yeni odanın yeni bir meydan okuma olduğunu da vurgulayan sanatçı, minyatür sanatı ve kendi sanatı ile ilgili şunları söylüyor: "Minyatür, en eski uygarlıklardan bu yana var olan bir gelenektir. İnanç sistemleri ve kültürel olguların etkilerini taşıyabilir. Doğa ve çevreyi anlamlandırmak açısından insanoğlunun başa çıkabileceği boyutlara indirgemek amaçlanır. Minyatürde gerçekçi etkiyi yaratmak önemlidir. Kurgunun başarısı, gerçekçiliği yansıtacak yeterli detayın verilebilmesi açısından doğru orantılamaya bağlıdır. Minyatür kurgulanırken, zihin yüzlerce fotoğrafı doğru kompozisyon içinde ve olabilecek her türlü açıyı kullanarak bir araya getirir."

Rahmi M. Koç Müzesi
Hasköy Cad. No: 5 Hasköy 34445- İstanbul
Tel: 0212 369 66 00-01-02
Faks: 0212 369 66 06
www.rmk-museum.org.tr

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme