Havalimanında Kültür Tanıtımı

Etkinlikler
Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü ve Bilkent Kültür Girişimi ortaklığında hazırlanan projeyle müzeler ve ören yerleri bulundukları kentin havaalimanında tanıtılacak. ...
EMOJİLE

Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü ve Bilkent Kültür Girişimi ortaklığında hazırlanan projeyle müzeler ve ören yerleri bulundukları kentin havaalimanında tanıtılacak.

Pilot il olarak Ankara‘nın seçildiği proje kapsamında, Esenboğa Havalimanındaki panolara aralarında Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi, Ankara Etnografya Müzesi, Cumhuriyet Müzesi’nin de bulunduğu müzelerin fotoğrafları asılacak, vatandaşlara el ilanları dağıtılacak.
DÖSİM Müdürü Tolga Tuyluoğlu, yaptığı açıklamada, Ankara Esenboğa Havalimanı’nda başlayacak projenin çalışmalarının devam ettiğini belirterek, ”Tanıtımlar, bir haftaya kadar başlayacak” dedi.

Havalimanlarında uygun olan varış noktalarında müzeleri tanıtmak üzere Havalimanı İşleticileri ile Ulaştırma Bakanlığı Devlet Havameydanları ve Limanları Genel Müdürlüğüne müracaat ettiklerini kaydeden Tuyluoğlu, Bilkent Kültür Girişiminin de tanıtım görselleri hazırlayarak uygulamaları yapacağını bildirdi.

Bazı insanların gittikleri illerdeki müzelerden ve ören yerlerinden haberdar olmadığını dile getiren Tuyluoğlu, ”Müzelerimizi tanıtmak istiyoruz. Örneğin Ankara’nın müzelerinin ziyaretçi sayısı düşük. Ankaralıların ilgisi de yeterli değil. Biz hiç olmazsa havalimanında Anadolu Medeniyetler Müzesi’ne, Resim Heykel’e, Cumhuriyet Müzesi’ne insanları davet edelim, müzelerimizi hatırlatalım istiyoruz. Uygulama, Esenboğa ile başlayacak ve yaygınlaştırılacak. Havalimanına görseller, afişler yerleştireceğiz, raketlere de ilanlar konulacak. Böylece müzelerimizi hatırlatmış ve tanıtmış olacağız” diye konuştu.

Tuyluoğlu, havalimanlarının yanı sıra, deniz limanları, marinalar ve sınır kapılarında da müze ve ören yerlerinin, kültürel değerlerin tanıtımını içeren sergiler düzenleneceğini belirterek, ”Etkinlik ve sergi kapsamı, müze ve ören yerleri, el sanatları, replika, lokum, Türk kahvesi ve diğer kültürel unsurlardır” dedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme