Hamlet şimdi oluverdi Hamxlet!

Etkinlikler
Bugüne kadar, Ölümsüz Şarkı, Talan, Devrimi Çok Sevmiştik, Suikast, Şeytanistan, Çölde Yarış, Halkın Ekmeği gibi oyunları sahneleyen Bizim Tiyatro, kuruluşunun 30. yılında Shakespeare’in 1600...
EMOJİLE

Bugüne kadar, Ölümsüz Şarkı, Talan, Devrimi Çok Sevmiştik, Suikast, Şeytanistan, Çölde Yarış, Halkın Ekmeği gibi oyunları sahneleyen Bizim Tiyatro, kuruluşunun 30. yılında Shakespeare’in 1600’lerde kaleme aldığı ünlü eseri Hamlet’ten yola çıkarak Hamxlet oyununu sahneliyor. 10 Aralık’ta prömiyeri yapılan oyun, klasik Hamlet’in öyküsünü günümüze uyarlıyor. Shakespeare’in versiyonunda Danimarka’da geçen oyun, bu kez Hamxlet adlı çokuluslu bir şirkette geçiyor. Baş karakter Hamxlet (Memetcan Diper) bu şirketin kısa süre önce ölmüş başkanının oğlu, uluslararası ilişkiler öğrencisi, genç bir isyankâr. Büyük aşkı Ofelia (Ece Erişti) ise birçok dil bilen sıkı bir dansçı; aynı zamanda Janis Joplin hayranı. Hamlet’in arka planında yer alan Danimarka ve Norveç arasında süregelen düşmanlığın yerine ise çokuluslu şirketlerin birbirleriyle mücadeleleri ve kârı arttırmak için giriştikleri karanlık ilişkiler yer alıyor. Tiyatro kurulduğunda ilk sahnelenen oyun olan Hamlet’in başrolünde, tiyatronun kurucusu Zafer Diper rol almış. Hamxlet’te ise Zafer Diper oyunu yorumlayan ve yöneten olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda Ofelia’nın babası ve şirketin yöneticilerinden Polonius’u canlandırıyor. Başrolde ise bu kez Diper’in oğlu Memetcan Diper var.

GENÇLİĞİ TEMSİL EDİYOR
Zafer Diper, "Hazırlanırken dünyadaki Hamlet uyarlamalarını inceledik. Şirket olduğu için ismin içine ‘X’ koyduk. X’in birçok anlamı var: Ölüm, bilinen, bilinmeyen… Hamxlet, günümüz gençliğini, öne çıkardığımız Ofelia ise karşı duruşu temsil ediyor. Oyunun Hamlet’ten farkı bu" diyor. Oyun 2, 7, 8, 15, 22 ve 28 Ocak’ta Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde, 12 Ocak’ta ise Kozyatağı Kültür Merkezi’nde sahnelenecek. www.bizimtiyatro.net (Sabah)

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme