Günümüz Sanatçıları Sergisi

Etkinlikler
Resim ve Heykel Müzeleri Derneği tarafından, Akbank Sanat’ın desteğiyle düzenlenen Günümüz Sanatçıları İstanbul Sergilerinin 28’ncisi bu yıl 24 Haziran – 31 Temmuz 2009 tarihlerinde ...
EMOJİLE

Resim ve Heykel Müzeleri Derneği tarafından, Akbank Sanat’ın desteğiyle düzenlenen Günümüz Sanatçıları İstanbul Sergilerinin 28’ncisi bu yıl 24 Haziran – 31 Temmuz 2009 tarihlerinde Akbank Sanat’ta görülebilir. Genç sanata sahip çıkma, Türk güncel sanatçıları destekleme geleneğini çeyrek asırdan fazladır sürdüren karma serginin küratörlüğünü bu yıl Derya Yücel ve Simona Vidmar yapıyor.

Günümüz Sanatçıları İstanbul Sergisi’ne bu yıl yaklaşık 233 kişi başvurdu.  Küratörler tarafından değerlendirilen eserler içinden toplam 20 sanatçının eseri sergilenmeye uygun görüldü. Sergiye katılan sanatçılar: Fulden Aran, Tuncay Murat Atal, Fırat Bingöl, Güven Bozkurt, Seyit Mehmet Buçukoğlu, Reysi Kahmi, Emre Meydan, Fırat Neziroğlu, Bahar Oganer, Ali İbrahim Öcal, Mehmet Öğüt, Yağız Özgen, Öner Özlü, Ardan Özmenoğlu, Hüseyin Rüstemoğlu, Murat Sezer, Songül Sönmez, Yaşam Şaşmazer, İrem Tok ve Burcu Yağcıoğlu’dur.

Sergi küratörleri, “28. İstanbul Günümüz Sanatçıları Sergisi 20 sanatçının 30’dan fazla işini dinamik bir görsel karşılaşmada bir araya getirmektedir; bazen verimli bir biraradalık bazen de keskin bir zıtlık olarak. Seçimle birlikte ortaya konulan ve eser sahiplerinin neredeyse yarısını muğlak bir biçimde bağlayan en çok rağbet gören motiflerden biri hareketli görüntülerle tasvir edilen, bir sembol olarak kullanılan, vücudun duruşunun başkalaştırıldığı, gülünç ya da donuk, daimi bir motif olan portre/otoportredir” yorumunu yapıyorlar.

Resim ve Heykel Müzeleri Derneği, yeni işleri ve yaratıcılarını ortaya çıkarmak, Türk güncel görsel kültürü adına bir platform ortaya koymak adına çağdaş ve genç sanatçılara Günümüz Sanatçıları Sergisi’ne katılım çağrısında bulunuyor. Dernek bu vizyonla herhangi bir konu, kavram veya mecra kısıtlamasını bu yıl da getirmeyerek, katılımcı sanatçılara özgür bir düşünce ve üretim alanı sağlıyor.

Resim ve Heykel Müzeleri Derneği tarafından 28 yıldır aralıksız düzenlenen, kendi alanında artık klasikleşmiş olan Günümüz Sanatçıları Sergisi, çeyrek yüzyılı geride bıraktı. Sergiye; başlangıcından bu güne, toplam 2366 genç ve profesyonel sanatçı, 4382 adet iş ile katıldı. Her yıl yenilenen seçici kurulların özenli çalışmaları sonucu, yaklaşık 1069  sanatçının 1241 eseri sergilendi.

Günümüz Sanatçıları İstanbul Sergisi, her geçen yıl aynı özellikleri koruyarak görsel sanatlar alanındaki değişimleri yakalamayı başardı. Türk güncel sanatı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler 24 Haziran – 31 Temmuz 2009 tarihlerinde Akbank Sanat’ı ziyaret edebilirler.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme