Grafistler Mimar Sinan’da

Etkinlikler
Etkinliklere katılan dünyaca ünlü 6 tasarımcı, atölye çalışmalarına önderlik etti. Ortaya çıkan eserler, kasım ayının ilk haftasına kadar üniversitenin sergi salonunda sanatseverlerin beğenisine sunul...
EMOJİLE

Etkinliklere katılan dünyaca ünlü 6 tasarımcı, atölye çalışmalarına önderlik etti. Ortaya çıkan eserler, kasım ayının ilk haftasına kadar üniversitenin sergi salonunda sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi bünyesinde gerçekleşen Grafist etkinliği, uluslararası camiada tanınmış grafik tasarımcıları ile Türk grafik tasarımcılarını buluşturuyor. Bu vesileyle yurtdışından gelen yabancı öğrenciler, Türk akranlarıyla tanışma fırsatı buluyor. Uluslararası arenada tanınmış pek çok tasarımcı, bilgi alışverişinde bulunuyor, hünerlerini sergiliyor.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ayşegül İzer, Grafist etkinliklerinin ilk gününden bu yana projenin içerisinde yer alıyor. İzer, "İstikrar bizim için çok önemli. Bağışlanan çalışmalarla harikulade bir arşivimiz oluştu. İleride bir Grafik Tasarım Müzesi oluşturarak bunları genç nesillerle buluşturmak istiyoruz." diyor. İzer, tasarımla sosyal hayatın iç içe olduğuna değiniyor. "İçinde bulunduğumuz dönem, savaş, ayrımcılık, eşitsizlik, işsizlik, insan hakları ihlalleri, kimlik ve iletişim sorunları gibi pek çok sorunu içerisinde barındırıyor. Tüm dünyanın sanal ağlarla birbirine bağlandığı, sınırların ortadan kalktığı bir çağda, birey sosyal ve toplumsal çevresine karşı yabancılaşıyor. İşte bu yüzden farklı ülkelerden grafik tasarımcılarını ve öğrencileri bir araya getirip paylaşımda bulunmalarını sağlıyoruz." ifadesini kullanıyor. Türkiye’deki grafik tasarım eğitimine de değinen İzer, nitelikli eğitim veren bir kurum olmanın, ancak nitelikli düşünen kalifiye ve eğitimli personelle olacağına dikkat çekiyor. İzer; iyi bir grafik tasarımcının, öncelikle tasarım dilini besleyen, bakış açısını geliştiren çağdaş ve kuramsal eğitimlerden geçmesinin gerekli olduğunu belirtiyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme