Google Yayıncılığa Soyunuyor!

Etkinlikler
Dev arama motoru Google, kitap satış piyasasına hızlı bir giriş peşinde: Google yıl sonuna kadar 400.000 kitap sunacak. Bilişim devinin kitap ziyafetine katılmaması düşünülemezdi zaten! Altyapıyla ilg...
EMOJİLE

Dev arama motoru Google, kitap satış piyasasına hızlı bir giriş peşinde: Google yıl sonuna kadar 400.000 kitap sunacak. Bilişim devinin kitap ziyafetine katılmaması düşünülemezdi zaten!

Altyapıyla ilgili bir sorun nedeniyle yaklaşık on ay geciken proje nihayet hayata geçiyor. Frankfurt Kitap Fuarı‘nda açılan standlardan birinde Google yetkilileri yayımcılık dünyasının seçkin isimlerine "Google Edition"ın Amerika versiyonunu hayata geçirmek üzere olduğunu açıkladı. Google Edition, kısaca kitapların elektronik ortama aktarılıp çevrimiçi dağıtılması sistemi. Yıl sonuna kadar Amerika’da ve gelecek yılın ilk çeyreğinde Avrupa’da gerçekleştilmesi planlanan proje tamamen bitmiş görünüyor.

KOLAY İŞ DEĞİL

Daha önce Almanya’da konuyla ilgili konuşan bir Google yetkilisi, haberlerin önüne geçebilmek için "Kesin bir tarih veremeyiz ama 2011’de Amerika’da ve ondan kısa bir süre sonra da Avrupa’da başlayacağız" açıklamasında bulunmuştu. Çıkış tarihinin yanı sıra söylentilerde yarım milyon kitabın satışa sunulacağı iddia edilmiş, ancak rakamın 400.000 olduğu ortaya çıkmıştı. Google yetkilileri "Kitapları farklı biçimlerde elektronik ortama aktarmak ve telif hakları üzerinde mutabakata varmak hâlâ kolay değil" açıklamasını yaptı.

"Google Edition" çok basit ve bir o kadar da korkutucu bir proje. İlk taşın "Google Kitaplığı Projesi" ile konulduğu proje, bir çok yayımcı ve kütüphaneye ulaşmış ve sürülen tüm şartları kabul ederek kitapları elektronik ortama aktarmayı gerçekleştirmişti.

YENİ BİR PAZAR


Google Edition söz konusu kitapları cebine koyuyor ve dev kataloğu ‘server’larında saklıyor ve dahası yayınevlerinin yanı sıra "dağıtımcı" rolüne soyunarak yeni yazarlara ve kitap satıcılarına da bir pazar oluşturuyor.

Arama motorunun bu işe girmesinin sebebi elbette değişen piyasa şartları. Frankfurt Kitap Fuarı’na katılan 111 ülkeden 7533 yayımcının çeyreğinden fazlası (yaklaşık 1900’ü) dijital ürünlerini sergilemeye geldi. Fuarda düzenlenen 3000’e yakın toplantının 450’si tamamen elektronik kitapçılık üzerine.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme