‘Gönülçelen’ Salinger Öldü

Etkinlikler
Dünya edebiyatının en ‘kült’ yazarı, "Gönülçelen" romanı her yıl 250 bin kopya satan Amerikalı romancı J. D. Salinger, 91 yaşında öldü. New Hamsphire‘daki evinde ‘doğ...
EMOJİLE

Dünya edebiyatının en ‘kült’ yazarı, "Gönülçelen" romanı her yıl 250 bin kopya satan Amerikalı romancı J. D. Salinger, 91 yaşında öldü.

New Hamsphire‘daki evinde ‘doğal sebeplerden’ ölen Salinger, 1951 tarihli Gönülçelen romanında yarattığı Holden Caulfield karakteriyle İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki alaycı, kırılgan psikolojileri incelemiş ve özellikle genç okurların idolü olmuştu.

1965‘ten bu yana hiçbir şey yayımlamayan, 1980 yılından bu yana kimseye söyleşi vermeyen Salinger‘ın yıllar boyunca yazdığı yeni roman ve öykülerin ölümünden sonra yayımlanacağı da edebiyat dünyasında çok konuşulan efsanelerdendi.

Türkçede aynı romanın iki farklı çevirisi olan "Gönülçelen" ve "Çavdar Tarlasındaki Çocuklar" ile "Dokuz Öykü", "Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar ve Seymour: Bir Giriş, Titrek Bacanak" ve "Franny ve Zooey" kitapları yayımlanan Salinger‘ın inzivaya çekildiği New Hampshire‘daki evi, yıllardır hayranlarının ilgisini çekmiş ancak Salinger kesinlikle okurları veya gazetecilerle konuşmayı reddetmişti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme