“Fatih’in emanetini omuzlarımızda hissetmeliyiz”

Etkinlikler
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş, 15 yaşında liselerde girişimcilik kulüplerinin kurulmasına öncülük etti, 16 yaşında kulüplerin İstanbul’da yayılm...
EMOJİLE

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş, 15 yaşında liselerde girişimcilik kulüplerinin kurulmasına öncülük etti, 16 yaşında kulüplerin İstanbul’da yayılmasını sağladı.

Lisede okurken kendi parasını kazanmak için tekstil firmasında çalışan ve pazarcılık yapan Ağırbaş, gençlik meclisi başkanı olarak gençlerin yeni projeler üretmesine ve projelerin hayata geçirilmesine destek veriyor.

Ağırbaş, annesinin ev hanımı, babasının ise işçi olduğunu, lisede okurken harçlığını çıkarmak için çalıştığını söyledi.

Babasından para aldığını hiç hatırlamadığını, 15 yaşından bu yana kendi parasını kazandığını belirten Ağırbaş, “Tekstil firmasında çalıştım, pazarcılık yaptım. Avcılar, Esenler ve Çarşamba pazarlarında tekstil ürünleri sattım. Aynı zamanda sosyal bir lise hayatım da vardı. Devlet bursuyla yine 15 yaşımda Portekiz, Litvanya, İngiltere gibi ülkelere giderek eğitim alma imkanım oldu. Yine ailemden para almadan gittim” dedi. 

Ağırbaş, liselerde girişimcilik kulüplerini kurmaya başladığında 15 yaşında olduğunu, 3 Kasım 2012’de projenin Türkiye ayağının başladığını ifade etti.

Projenin İstanbul genelinde yayılması için 16 yaşındayken İl Milli Eğitim Müdürü ile protokol imzaladıklarını, sonrasında ise İstanbul’un 39 ilçesini gezdiklerini aktaran Ağırbaş, “Proje Türkiye’ye yayıldı ve 81 ildeki okullarda girişimcilik kulüpleri kuruldu” diye konuştu.

“Girişimcilik Kulüpleri Kurma Projesi” ile ödüle layık görüldüğünü aktaran Ağırbaş, şöyle devam etti:

“2011-2014’de kurucusu olduğum kulübün başkanlığını yaptım. Bugün 3 bin civarı okulda girişimcilik kulübü bulunuyor. Kulüplerin 500 binin üzerinde üyesi var. Girişimcilik kulüpleri Türkiye’deki tüm liselerde varlığını sürdürüyor ve büyümeye devam ediyor.”

“Hedefimiz İstanbul gençlik yönetim modelini kurmak”

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi birinci sınıf öğrenci olan Ağırbaş, 29 Ekim 2014’de yapılan genel kurul ile tam üye sayısının oyunu alarak İBB Gençlik Meclisi başkanı seçildiğini söyledi.

Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın destekleriyle meclisin birçok proje ve faaliyete imza atan Ağırbaş, “Çizmiş olduğumuz yeni gençlik vizyonu çerçevesinde, İstanbul’un 39 ilçesinde gençlik faaliyetlerini hayata geçirmeye başladık. Bu kapsamda her ay belirlenen bir lisede öğrencilerle buluşarak ‘İnovasyon ve Girişimcilik’ konferansları gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Ağırbaş, meclisin yeni projelerle faaliyetlerine gelecek yıl da devam edeceğini aktardı.

Hedeflerinin “İstanbul Gençlik Yönetim Modeli”ni kurmak olduğunu dile getiren Ağırbaş, şunları anlattı:

“Tuzla’da yaşayan bir gencin projesi varsa, o benim merkezime gelmeden en yakın irtibat ofisine gidip projesini anlatıp destek destek bulabilmeli. Yakın dönemde de staj programları gerçekleştireceğiz. 2015 yılının sonuna kadar 500 bin gence, 2016 yılının sonuna kadar da 1 milyon gence ulaşma hedefimiz var. Bu yıl 250 etkinlik gerçekleştirmek istiyoruz.”

Ağırbaş, İstanbul gençliğinin dünya vatandaşı olması gerektiğini vurguladı. En büyük hayalinin her mahallede eğitim ofisi kurulması ve gençlerin burada projeler hayata geçirmesi olduğunu ifade eden Ağırbaş, şunları kaydetti:

İstanbul’u 21 yaşında fetheden Fatih Sultan Mehmet’in torunlarıyız. Bizim bu emaneti omuzlarımızda hissederek çalışması lazım. Gençlere de tavsiyem çok çalışsınlar. Dernek ve vakıf çalışmaları içinde bulunsunlar. İstanbul’da 5 milyon genç yaşıyor. Bizim bu gençleri dünyayla entegrasyonunu sağlayarak dünya vatandaşı yapmamız gerekiyor.”