El Yazması Eserler Şimdi Kurtuldu

Etkinlikler
Anadolu’nun hafızası konumundaki Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi‘nde, el yazması eserler, fotoğraflar, hat levhaları, her türlü belge, tapu, berat, ferman ve gravür olmak üzere çok s...
EMOJİLE

Anadolu’nun hafızası konumundaki Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi‘nde, el yazması eserler, fotoğraflar, hat levhaları, her türlü belge, tapu, berat, ferman ve gravür olmak üzere çok sayıda belgenin restorasyonu yapılıyor.

Kütüphane Müdürü Bekir Şahin, kurtarılamayacak bir eser olmadığını belirterek, hastalığı ne olursa olsun her kitabı kurtarabileceklerini söyledi. Müdürlük bünyesinde yapılan birtakım işlerin, Türkiye’nin başka bir yerinde yapılamadığını anlatan Şahin, şunları kaydetti: "Mesela makineyle restorasyon sadece Konya’da var. Osmanlı Arşivleri’nde belge tamiratı yapılıyor. Ankara’da Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nde de bu çalışmalar başladı. Düzenlediğimiz kurslara sadece yabancı ülkelerden de katılanlar oluyor." Bir eser kendilerine getirildiğinde kitabın sahibine içeriğinin ne olduğunu sorduklarını, daha sonra da hasar durumunu tespit ettiklerini ifade eden Şahin, ‘kaldırım taşı’ adı verilen tamamen taşlaşmış eserlerin dahi kurtarıldığını söyledi. Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi’nde dışarıdan gelen bir esere uygulanan işlemler için ücret talep edilmiyor. Sadece eserin bir dijital kopyası alınıyor.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme