Edebiyat Mevsimi Başlıyor

Etkinlikler
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen İstanbul Edebiyat Festivali (Edebiyat Mevsimi), 6-11 Aralık günlerinde gerçekleşecek.   Festivalin içeriği, dü...
EMOJİLE

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen İstanbul Edebiyat Festivali (Edebiyat Mevsimi), 6-11 Aralık günlerinde gerçekleşecek.
 

Festivalin içeriği, dün İstanbul Rast Otel’de yapılan bir toplantıyla açıklandı. 6 Aralık Pazartesi günü saat 10.00’daki açılış töreniyle başlayacak festivale bu yıl da TYB İstanbul Şubesi (Kızlarağası Medresesi) ev sahipliği yapıyor. TYB İstanbul Şubesi Başkanı Ali Ural, festivalin amacını Ziya Osman Saba’dan bir alıntı ile özetledi: "Ziya Osman Saba, ‘Her taşını öpüp başıma koymak istediğim şehir’ demişti onun için. İşte biz bu mısraın İstanbul Türkçesi ve Türk edebiyatı için verilen emekleri de kapsadığını düşünüyor, o bilinçle düzenliyoruz festivali." İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın desteği ile gerçekleşen festivalde şiir, hikâye, roman, deneme, çocuk edebiyatı ve çizgi roman konularında atölye çalışmaları, sergiler, şiir akşamı, sinema gösterimi, İstanbul okumaları ve konserler, açıkoturum ve söyleşiler yapılacak.

Türk edebiyatına ömrünü verenlere bir vefa borcu olarak bu yılki etkinlik, Faruk Nafiz Çamlıbel, Attila İlhan ve Cahit Zarifoğlu anısına düzenleniyor. Festival kapsamında Dünya Gözüyle İstanbul, İstanbul Türkçesi Üzerine, Edebiyatımızda Çeviri, Mürekkebi Kurumadan gibi başlıklar altında paneller gerçekleştirilecek. Festivalin çeşitli etkinliklerine aralarında Abdullah Uçman, A.Turan Alkan, Ali Ural, Beşir Ayvazoğlu, Cafer Keklikçi, Celal Fedai, Fatma Karabıyık Barbarosoğlu, Dağıstan Çetinkaya, Doğan Hızlan, D.Mehmet Doğan, Hüseyin Akın, Hayati Develi, İskender Pala, M.Fatih Andı, Mehmet Can Doğan, Metin Celal, Nazan Bekiroğlu, Nihat Dağlı, Osman Sarı, Turan Karataş, Uğur Derman, Sibel Eraslan’ın da bulunduğu 68 yazar ve şair katılıyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme