Dünya Kuklaları İstanbul’da!

Etkinlikler
Kukla sanatını yaygınlaştırmak, gelişimine katkı sağlamak amacıyla 13 yıldan beri düzenlenen Uluslararası İstanbul Kukla Festivali 21 Martta başlayacak. Kuklasını kapan İstanbul’a gelecek Konuya...
EMOJİLE

Kukla sanatını yaygınlaştırmak, gelişimine katkı sağlamak amacıyla 13 yıldan beri düzenlenen Uluslararası İstanbul Kukla Festivali 21 Martta başlayacak.

Kuklasını kapan İstanbul’a gelecek

Konuya ilişkin yazılı açıklamada, İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olması nedeniyle festivalin, bu yıl yapılacak etkinlikler çerçevesinde İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı‘nın desteğiyle düzenleneceği belirtildi. Cengiz Özek‘in sanat yönetmeliğinde yapılacak festivalin açılışı, 21 Mart Pazar günü Garajİstanbul‘da gerçekleşecek. Festival etkinlikleri kapsamında, 21-27 Mart tarihleri arasında Dünya Kukla Günü kutlanacak ve bir hafta boyunca dünya çapında kukla toplulukları farklı tekniklerde eserlerini sahneleyecek. Açılış töreninde Hollanda‘nın seçkin kukla gruplarından Duda Palva Company, video, dans ve kukla eşliğinde karışık teknikle yorumladığı ”Morningatar” adlı gösteriyi sunacak.

UNESCO tarafından Karagöz‘ün sözlü kültür mirasına kabul edilmesi nedeniyle, yaşayan kültür hazinesi olarak belirlenen Karagöz ustaları Tacettin Diker, Orhan Kurt ve Metin Özlen‘e festivalin açılışında plaket takdim edilecek. Ayrıca 21 Mart tarihinde, İstanbul Metrosu Taksim girişi ve Kukla İstanbul‘da yer alacak dünya genelinde farklı tekniklerdeki kukla örneklerinin sergileneceği ”Dünya Kuklası Sergisi” ziyarete açılacak.

Festivalde Polonya, Almanya, Bulgaristan, Japonya, Fransa ve Türkiye‘den kukla grupları yer alacak. Türkiye‘den Tacettin Diker, ”Çifte Cadılar”, Orhan Kurt ”Cinli Yazıcı”, Metin Özlen ”Ferhat ile Şirin’, Anse Karagöz ve Kukla Tiyatrosu ”Cimri Ağa ve Kaplumbağa”, Kurmalı Salyangoz ”Dört Mevsim” ve Cengiz Özek Gölge Tiyatrosu ”Büyülü Ağaç”,‘Çöp Canavarı” ve ”Sihirli Lamba” adlı oyunları sergileyecek.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme