Diziler 45 Dakika Olacak Mı?

Etkinlikler
NİLGÜN ÖNEŞ: SİNEMA VE TELEVİZYON YAZARLARI DERNEĞİ BAŞKANI “Şirket denetimleri başladı sırada dizi setleri yer alıyor” Konuyla ilgili olarak, geçtiğimiz ay Ankara’da senaryo yazarı,...
EMOJİLE

NİLGÜN ÖNEŞ: SİNEMA VE TELEVİZYON YAZARLARI DERNEĞİ BAŞKANI

“Şirket denetimleri başladı sırada dizi setleri yer alıyor”
Konuyla ilgili olarak, geçtiğimiz ay Ankara’da senaryo yazarı, oyuncu, yapımcı ve sendika temsilcilerinin katıldığı bir toplantı yapıldı. Başbakanın dizi sürelerinin kısaltılması ve setlerdeki çalışma koşullarının düzeltilmesiyle ilgili emir verdiği açıklandı. Toplantıda RTÜK ve ilgili bakanlık temsilcileri sektör temsilcilerinden bilgi aldı. Şimdi her iş kolu müfettişlere vermek üzere kendi dosyasını hazırlıyor. Bu arada bakanlık yetkililerin yapım şirketlerini teftiş etmeye başladıklarını da duyduk. Daha sonra setlere gidecekler.

“Dizi sürelerini düzenleyecek kurum bakanlık değil”
RTÜK dizi süreleri ve çalışma koşullarıyla ilgili bir yaptırım gücü olmadığını Ankara’daki toplantıda da belirtmişti. Bu noktadan sonra da Çalışma Bakanlığı devreye girdi. Setlerdeki ağır koşulları düzeltecek kurum tabi ki Çalışma Bakanlığı. Ama dizi süreleri de onların düzeltebileceği bir sorun değil…
 
“Çalışma koşullarının düzeltilmesi sorunu çözmez”
Senaryo yazarlarının sloganı “yerli dizi yersiz uzun”. Sürelerin bütün dünya ülkelerinde olduğu gibi 45 dakikaya inmesi gerekiyor. Hem standartları iyileştirmek için hem de daha iyi bir televizyonculuk adına bu durum mutlaka düzeltilmeli. Biz yazarlar bu sloganı tekrarlamaktan vazgeçmeyeceğiz. Çünkü setlerdeki ekipleri iki vardiya çalıştırarak koşulları iyileştirip, yine 90 veya 120 dakikalık senaryolar isteyebilirler. O zaman yazarların sorunu çözülmemiş olur. Ama haftada 45 dakika veya günde 45 dakika, bu herkesin kendi tercihidir. Diğer ülkelerde 45 dakikalık günlük diziler yapılıyor. Ama rating ölçümü 45 dakika üzerinden olunca rekabetteki adaletsizlik önlenmiş oluyor.
 
“Ücretlerde neyin indirimini isteyecekler!”
Yaptığımız eylemden sonra ücret konusu bizim önümüze karşı hamle olarak sürekli getiriliyor. Biz de soruyoruz hangi fiyat üzerinden indirim yapılacak? Sektörde bölüm başına 60 bin TL alan oyuncu da var, bin TL alan oyuncu da… Bu konu hemen karar verilip uygulamaya sokulacak kadar basit değil. Yazarlara gelince, yazı gurubu ücretleri, dizi süreleri 45 dakikadan 120 dakikaya çıkarken 2 veya 3 misli artmadı. Şimdi neyin indirimi istenecek merak ediyoruz. Aynı şey kamera arkasında çalışanlar için de geçerli.

NEŞE KARS: İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ RADYO TELEVİZYON BÖLÜM BAŞKANI

Eğer ki çalışma koşulları düzelecekse, tabiî ki yerli dizi sürelerinde bir azaltmaya gidilmeli. Ama sorunun dizilerin 45 dakikaya inmesiyle çözüleceğini düşünmüyorum. Sektörün yeniden yapılanması, herkesin kendine dönüp bakması gerekiyor.

MERAL OKAY: SENARİST

Bu sorunu çözecek olan yapımcılardır. Bu tamamen onların muhatap olduğu bir sorun. Onlar çözecek, biz de uygulayacağız.

LEVENT ÜZÜMCÜ: OYUNCU

“Yapımcı zararını oyuncudan çıkarmaya çalışabilir”
Dizi sürelerinin azalmasını destekliyorum ama yapımcının zararını oyuncu üzerinden gidermesi gibi bir durum söz konusu olabilir mi? Bizler yapımcının ya da kanalın zararından sorumlu değiliz ki.
Kamera arkasındaki arkadaşlarımız kendilerini inandırmışlar, biz garibanız bunun acısı bizden çıkar diye düşünüyorlar. Öyle bir şey yok bu sorunu ve olacakları hep birlikte göğüsleyeceğiz. Ben setteki o zorlukların hepsini bütün set arkadaşlarımızla birlikte yaşıyorum, onlardan ayrı değilim. Tüm arkadaşlarımız bu insanlık dışı çalışma temposundan şikayetçi.
 
Diziler 90 dakika 120 dakika veriliyor, altta müzik… Bu süreler ister istemez düşecek. Seyirciyi budala yerine koyuyorlar. İzleyici ‘Şen Yuva’yı eleştirdi ama ‘bu dizi çok hızlı biz anlayamıyoruz’ diye eleştirdi. İnsanların geldikleri duruma bakın… Gerçekten birinin buna dur demesi lazım.
 
SELDA ÖZER: OYUNCU

“45 dakikayı destekliyorum, gerisini yapımcı ve başrol oyuncuları düşünsün”
Dizilerin 45 dakikaya inmesi bütün oyuncular ve set çalışanları adına son derece olumlu. Bu süreler artık çok tehlikeli ve önlenemez boyutlara ulaştı. Reklam pastası azalsa dahi oyuncuların ve set çalışanların maddi durumlarını çok etkilemeyecektir. Çünkü zaten uçuk ve büyük rakamlar kazananlar belli başlı dizilerin başrol oyuncuları. Geri kalanı o kadar büyük ücretler kazanmıyor. Set çalışanlarının durumu zaten belli. O nedenle bu durum belli başlı başrol oyuncularıyla yapımcılar arasındaki bir sorun.
 
ARZU BALKAN: OYUNCU
Böyle bir düzenleme olursa umarım ki çalışma arkadaşlarımız için iyi olur. Umarım iyi ve sorunsuz bir yapılanma oluşturulur. 

gazete 24

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme