Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gençlerimize Güveneceğiz

Etkinlikler
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri törenine katıldı. Sabah’ın haberine göre, Erdoğan’ın törende ...
EMOJİLE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri törenine katıldı.

Sabah’ın haberine göre, Erdoğan’ın törende yaptığı konuşmadan çarpıcı alıntılar:

 Son birkaç asırdır diğer medeniyetlerle, kültürlerle iletişimde ne yazık ki sadece aldık, takip ettik.
Kendimiz bir şey üretmedik, örnek olmadık. Bu ilişkiyi yeniden kurmak mecburiyetindeyiz.
Geleneksel sanatlarımıza sahip çıkma ve ihya etme, bunları çok daha ileriye taşıma konusunda seferberlik ruhuyla çalışmalıyız.
Onun için ‘milli seferberlik’ diyorum.
Yoksa eline silahı al, sokaklara dökül, böyle bir şeyi kast etmedim.

 Geçtiğimiz 14 yılda yaşadığımız dönüşümün en zayıf halkalarını ne yazık ki eğitim ve kültür oluşturuyor. Önümüzdeki dönemde bu alanlara özel önem ve öncelik vererek eksiğimizi gidermeliyiz. Cumhurbaşkanı olarak bu konuda sorumluluk sahibi tüm kurumlarımıza yanlarında olduğumu, kendilerine her türlü desteği vereceğimi ilan ediyorum.

 Geçtiğimiz 14 yılda yaşadığımız dönüşümün en zayıf halkalarını ne yazık ki eğitim ve kültür oluşturuyor. Önümüzdeki dönemde bu alanlara özel önem ve öncelik vererek eksiğimizi gidermeliyiz. Cumhurbaşkanı olarak bu konuda sorumluluk sahibi tüm kurumlarımıza yanlarında olduğumu, kendilerine her türlü desteği vereceğimi ilan ediyorum.

 Gençlerimizden kültürün, sanatın, edebiyatın, bilimin her alanında çok daha aktif olmalarını beklediğimi belirtmek istiyorum. Gençlerin sahip çıkmadığı, içinde olmadığı hiçbir projenin toplumlar için kalıcı kazanıma dönüşmesi mümkün değildir.
 Anayasa değişikliğinde seçilme yaşını 18’e indiriyoruz. Bazıları ‘çoluk çocuğa mı bırakacağız bu ülkeyi’ gibi ifadeler kullanıyor. Bunlar tarih de bilmiyor dünyayı da tanımıyor. Şu anda 57 ülkede seçme ve seçilme yaşı 18. 27 yaşında Dışişleri Bakanı olanları tanıyorum. Benim ecdadım Fatih 21 yaşında bir çağ kapatıp bir çağ açıyor. Biz yan gelip yatacak mıyız? Gence ufku nasıl vereceğiz?

İşte böyle vereceğiz. Biz hiçbir zaman 18 yaşı bir lüks olarak görmüyoruz. Aksine 18 yaşında bizim gencimiz de bu ülkenin değişiminde gereken yeri almalı, bu rolünü ispatlamalı. Gençlerimizi karar alma mekanizmalarının dışında tutmak hakkaniyetle bağdaşmaz. 18 yaşındaki gençlerin böyle bir sorumluluğun altına giremeyeceğini iddia edenlere en güzel cevabı gençlerimiz verecek. Kendi geçmişimize baktığımızda 18 yaş civarında tüm dünyayı değiştirecek enerjiyi, heyecanı, azmi bulduğumuzu hatırlıyorum. Aynı ideallerin bugünkü gençlerimizde de olduğunu çok iyi biliyorum. Bu gençleri şöyle veya böyle kenara köşeye atanlara sesleniyorum. 15 Temmuz’da tankların altına yatan gençleri siz bir kenara koyamazsınız. Önce neslimize, gençlerimize güveneceğiz, inanacağız. Bu gençlik bunu yapar, bu sorumluluğun idrakindedir, bunu bileceğiz. Mesele budur.

BEŞ DALDA ÖDÜL VERİLDİ
Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri bu yıl 5 dalda verildi. Jüri, musiki alanında Nesrin Sipahi’yi, tiyatro alanında Kenan Işık’ı, edebiyat dalında Mehmet Doğan’ı, şiir ve çeviri dalında Cahit Koytak’ı kurum olarak İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’ni Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri’nin yeni sahibi olarak belirledi. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, törende bir konuşma yaptı.