Çok Satanlar Listesindeki Türk

Etkinlikler
Ecinniler kitabı, Amazon ve New York Times‘ın çoksatarlar listesine giren yazar Elif Batuman, "Beklenmedik biçimde kitabın çok satmasına çok sevindim" diyor Türk asıllı, ABD doğumlu ya...
EMOJİLE

Ecinniler kitabı, Amazon ve New York Times‘ın çoksatarlar listesine giren yazar Elif Batuman, "Beklenmedik biçimde kitabın çok satmasına çok sevindim" diyor

Türk asıllı, ABD doğumlu yazar Elif Batuman‘ın, ABD ve İngiltere’de kısa bir süre önce yayımlanan The Possessed: Adventures with Russian Books and the People Who Read Them/Ecinniler: Rus Klasikleri ve Onları Okuyanlarla Maceralar kitabı, online kitap alışveriş sitesi Amazon ile New York Times gazetesinin çoksatarlar listesine girdi.

Sabah Gazetesi’nden Kaya Genç‘in haberine göre, ABD’nin önemli yayınevlerinden Farrar, Straus and Giroux (FSG) etiketiyle yayımlanan kitap Ecinniler, Amazon’un ‘Rus edebiyatı’ bölümünde en çok satan üç kitaptan biri oldu; Tolstoy‘un ilk sıradaki Anna Karenina ve üçüncü sıradaki Savaş ve Barış başyapıtları arasına yerleşti. Kitap New York Times‘ın ‘roman dışı en çok satanlar’ listesinde de 19. sırada yer aldı.

New York Times gazetesinde kitap hakkında çıkan, Dwight Garner imzalı yazıda, "İnsan, hayatının sonuna dek onun kitabından alıntı yapabilirmiş gibi hissediyor. Bahsettiği kitapları onunla birlikte okumak, kişiye çok derin bir mutluluk veriyor" dedi.

Los Angeles Times gazetesi de Ecinniler‘i şu sözlerle övdü: "Stanford Üniversitesi’nde ders veren Batuman’ın ilk kitabı, özyaşamöyküsü, gezi yazısı ve edebiyat eleştirisi türleri arasında, insanın başını döndüren bir hüner ve özgünlükle gidip geliyor."

E-KİTABI ÇIKTI

Kaliforniya’daki ‘Babil’, ‘Semerkand’da Yaz’, ‘Tolstoy’u Kim Öldürdü?’, ‘Buzdan Ev’ ve ‘Ecinniler’ başlıklı bölümlerden oluşan kitabın yazarı Batuman, New Yorker, Nation, London Review of Books gibi dergilere yazdığı eleştiri ve portreleriyle tanınıyor.

Batuman, "İyi eleştiriler beni çok mutlu etti. Kimsenin tanımadığı bir yazarın kaleme aldığı, Rus edebiyatını anlatan denemelerin ilgi göreceğini kimse beklemiyordu. Beklenmedik biçimde kitabın çok satmasına çok sevindim" diye konuşuyor.

FSG’nin stratejisi sayesinde, normalde ilk yayımlandıklarında 30 dolar civarı fiyatla satılan kitapların aksine, Elif Batuman’ın kitabı 10 dolara okura ulaşmış.

Batuman, "Kitabın Kindle versiyonu da çıktı, böylece daha geniş bir kitleye ulaşabilmeyi umuyorum. Benim için önemli olan, Ecinniler’in mümkün olan en geniş okur kitlesine ulaşması" diyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme