Cantona Tiyatroda Oynarsa!

Etkinlikler
Efsnae futbolcu Eric Cantona ilk kez bir tiyatro oyununda rol alarak yeni alanlara yayılan meslek hayatında, önemli bir sınav daha verecek. Manchester United‘ın efsane futbolcusu Eric Cantona, s...
EMOJİLE

Efsnae futbolcu Eric Cantona ilk kez bir tiyatro oyununda rol alarak yeni alanlara yayılan meslek hayatında, önemli bir sınav daha verecek.

Manchester United‘ın efsane futbolcusu Eric Cantona, sinemada ismini duyurduktan sonra Paris’te, eşi Raşida Brakni’nin yönettiği oyunda sahneye çıkacak. Cantona’nın son derece zor bir rolde oynayacağı ve eleştirmenlerin sıkı takibinde olacağı belirtiliyor.

Cantona, "Ben tutkuya bayılıyorum. Hep değişik şeyler denemek istiyorum. Bazen de kendimi tehlikede hissetmek istiyorum." diyor ve ekliyor: "Hedef hep aynı. Oynamak ve keyif almak. Birşeyden zevk almak için kendinize güven duymanız gerekli. Bu da yalnızca çok çalışarak elde edilebilecek birşey."

Cantona’nın rol aldığı ‘Face au Paradis/ Cennetle Yüzyüze’ genç oyun yazarı Nathalie Saugeon’un yeni bir çalışması.

Eric Cantona ile rol arkadaşı Lorant Deutsch, yıkılan bir binanın altında sağ kalabilen iki kişiyi canlandırıyorlar. Oyunla Haiti depremi arasında kurulacak koşutluklar bir yana, her iki oyuncunun rolleri de gayet zor olarak değerlendiriliyor.

Oyunun basın duyurusunda, "Bu iki kişi birbirlerini görmüyorlar. Ama açıkta yanyana olan iki insandan çok daha fazla ortaya koyuyorlar kendilerini." deniyor. İki karakter arasındaki diyalog bir buçuk saat sürüyor.

Eric Cantona‘nın sahnedeki varlığı ise çok etkileyici bulunuyor. Provalarla başlamak için koca cüssesiyle bina yıkıntısının altına uzanmadan önce, sahnenin önünde adeta Old Trafford sahasındaymış gibi çalımla yürüdüğü belirtiliyor.

‘ERİC BİR İŞÇİ…’

Yönetmen Brakni, "Sinemada bazen sadece görünmeniz yeterli olabilir ama tiyatroda bu yeterli değil" diyor. Eskiden Comédie-Française’de oynayan ve ödüllü bir film oyuncusu olan Raşida Brakni, kocası Eric Cantona’ya özellikle bu rol yakışacağı için bu oyunu seçmiş. Marigny Tiyatrosundaki provalarda her hareketi izleyen, her tonlamaya kulak kesilen Brakni, hiçbir falsoya hoşgörü göstermiyor.

"Eric bir işçi, zorluklardan korkmuyor, tiyatrodan, halktan ürkmüyor" diyor Raşida Brakni ve sürdürüyor: "Büyük nitelikleri var. Büyük becerileri var. Ve bunu söyleyen onu seven kadın değil, tiyatro yönetmeni!"

FUTBOLDAN SONRA…

Cantona futbol ayakkabılarını duvara astıktan sonra birçok filmde rol aldı. Geçen yıl çevrilen Ken Loach yapımı ‘Looking for Eric’ filminde oynadığı ve büyük övgüler toplayan roünlden sonra, yoksul ve fırsatlardan yoksun insanların yaşamlarına ilişikin kendi çektiği fotoğraflardan oluşan bir kitabı yayımlandı.

Ama ‘Face au Paradis/ Cennetle Yüzyüze’ oyunuyla yine bilinmeye doğru büyük bir adım atıyor Cantona. Bazı eleştirmenler Eric Cantona‘nın tehlikeleri göze almasından memnun.

KİMSEYİ UMURSAMAZ DURUŞU…

France Culture radyosu tiyatro eleştirmenlerinden Joelle Gayot, "Seyircileri hemen kahkahaya boğacak bir komedi ya da alternatif tiyatro oyununu yeğleyebilirdi. Henüz sahnelenmemiş çağdaş bir oyunu seçince, rol arkadaşı ve yönetmenle birlikte bu rolü sahnede yaratması gerekiyor." diyor.

Cantona’nın tiyatro sahnesine çıkması konusunda kim ne derse desin, koyu Marsilya aksanıyla konuşan ve bu yüzden de Fransa’da fazla ciddiye alınmayan Eric Cantona‘nın kimseyi umursamaz duruşu, hala değişmemiş görünüyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme