Bu Şehr-i İstanbul’dan manzaralar

Etkinlikler
Lale devrinde Nedim’e "Bu şehr-i Sitambul ki bî misl ü behâdır/ Bir sengine yekpâre Acem mülkü fedadır" mısralarını yazdıran İstanbul şehri, güzel sanatların her dalı...
EMOJİLE

Lale devrinde Nedim’e "Bu şehr-i Sitambul ki bî misl ü behâdır/ Bir sengine yekpâre Acem mülkü fedadır" mısralarını yazdıran İstanbul şehri, güzel sanatların her dalında ilham vermeye devam ediyor.

Fotoğraf sanatçısı Tahsin Aydoğmuş’un ‘Bu Şehr-i İstanbul’ adlı kitabındaki fotoğraflara kaynaklık ettiği gibi. Shell&Turcas’ın desteğiyle hazırlanan kitap zaman, deniz ve insan üçlemesi içinde İstanbul’a ait 105 fotoğrafı bir araya getiriyor. 2010’un son günlerinde yayımlanan kitapta yer alan fotoğraflardan 40 tanesi Taksim Fotoğrafevi’nde sergiye de çıktı.

Tahsin Aydoğmuş’un İstanbul’dan çektiği fotoğrafların zaman ile ilgili olanları izleyenleri Anemas Zindanları, Rumelihisarı, Kapalıçarşı, Kariye, surlar, Haydarpaşa, Sultanahmet, Yoros Kalesi gibi mekânlarda tarihî bir yolculuğa çıkarıyor. Deniz konulu fotoğraflar vapurları, balıkçıları, Boğaz’ı, deniz keyfini, deniz kıyısında piknik yapanları, Haliç’i, batık tankeri görünür kılıyor. Aydoğmuş, ‘insan’ başlığı altında da opjektifini İstanbul şehrinin eşsizliğini tamamlayan insan manzaralarına doğrultmuş. İstanbul’a bir de Tahsin Aydoğmuş’un objektifinden bakmak isteyenler Taksim Fotoğrafevi’ndeki sergiyi 6 Ocak’a kadar gezebilir.  (Zaman)