Bu Hafta Ne Var Ne Yok!

Etkinlikler
İstanbullu sanat severleri hafta boyunca bir dizi etkinlik bekliyor. İşte onlardan bazıları… ŞEHRİN CAZ HALİ Akbank 19. Uluslararası Caz Festivali, hafta boyunca İstanbullu müzikseverlere caz do...
EMOJİLE

İstanbullu sanat severleri hafta boyunca bir dizi etkinlik bekliyor. İşte onlardan bazıları…

ŞEHRİN CAZ HALİ

Akbank 19. Uluslararası Caz Festivali, hafta boyunca İstanbullu müzikseverlere caz dolu günler yaşatacak.

Festival kapsamında Carl Ludwig Hübsch ve topluluğu 16 Ekimde, 2008‘de doğaçlama müzik üretmek ve kaydetmek amacıyla üç müzisyen tarafından kurulan ”Konstrukt” da 17 Ekimde Akbank Sanat‘ta sahne alacak.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu, avangart cazın öncüsü piyanist Cecil Taylor’u 22 Ekimde ağırlayacak. Sanatçı, vurmalı çalgılar ustası Tony Oxley ile sahne alacak.

Trompet sanatçısı İmer Demirer ve Andy Votel 17 Ekimde, Türkiye’nin yetiştirdiği dünyaca ünlü piyanistlerden biri olarak anılan Burçin Büke 18 Ekimde, gitarist ve kompozitör Justin Adams 20 Ekimde, ”Trio 3” topluluğu ve piyanist Leo Tardin’in yarattığı tek kişilik dev ”Grand Pianoromax” 21 Ekimde, Japon piyanist Aki Takase 22 Ekimde Babylon‘da sahne alacak.

İlhan Erşahin, Türkiye’deki izleyici kitlesi tarafından merakla albüm çıkarması beklenen projesi ”İstanbul Sessions” ile 20 Ekimde Boğaziçi Üniversitesi’nde, 21 Ekimdeİstanbul Teknik Üniversitesi‘nde, 22 Ekimde Bahçeşehir Üniversitesi’nde konser verecek.

Geleneksel İran ezgilerini elektronik dünyaya ustalıkla taşıyan topluluk ”Niyaz” 22 Ekimde Ghetto’da sevenleriyle buluşacak.

CRR SEZONU 18 EKİMDE AÇACAK

Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu, 2009-2010 konser sezonunu, İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun, 18 Ekimde vereceği konserle açacak.

İtalyan kompozitör ve gitarist Carlo Domeniconi, 19 Ekimde CRR Konser Salonu‘nda sahne alacak.

İDANS ETKİNLİKLERİ

Bimeras Kültür Vakfının düzenlediği İDANS İstanbul Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali kapsamında Estonyalı koreograf Nele Suisalu ve Fransız partneri Florent Hamon 16 Ekimde, Fransız koreograf Martine Pisani ise 17 Ekimde ”sans” adlı eseriyle Garajistanbul’da sahne alacak.

Çağdaş dansın iki tarihsel referans noktası Pina Bausch ve Merce Cunningham anısına Pera Müzesi’nde film gösterimleri gerçekleştirilecek. ”Coffee with Pina/Pina ile Kahve” adlı filmin 17 Ekimde Türkiye prömiyeri yapılacak.

”Kontakthof 65 ” 17 Ekimde, ”Cage/Cunningham” ve ”Points in Space” 18 Ekimde sanatseverlere sunulacak.

SPYRO GYRA, 22 EKİMDE SEVENLERİYLE BULUŞACAK

8. İstanbul Bach Günleri kapsamında ”Thomas Gabriel Trio” 19 Ekimde Sirkeci Garı’nda bir caz konseri verecek.

25 yılı aşan müzik kariyerlerine 29 albüm ve 7 Grammy ödülü sığdıran ünlü Amerikalı pop jazz grubu ”Spyro Gyra”, 22 Ekimde İstanbul Jazz Center‘da sevenleriyle buluşacak.

Zuhal Olcay, 20 Ekimde Jazz Stop’ta vereceği konserde eserlerini Güvenç Dağüstün ile yorumlayacak.

Dünyaca ünlü arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu, farklı bir repertuvar ile 19 Ekimde Süreyya Operası’nda sahne alacak. Konserde, Şirin Pancaroğlu’na Elif Yurdakul ve Evrim Baştaş eşlik edecek.

FİLMEKİMİ BAŞLIYOR

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 8. Filmekimi Sonbahar Film Haftası, 17 Ekimde başlayacak.

Sinemaseverler, hafta boyunca Beyoğlu Emek ve Cinebonus Maçka G-mall sinemalarında ”İspiyoncu/The Informant!”, ”Ay/Moon” ve ”Kan Arzusu/Thirst”, ”Gel Porno Çevirelim/Humpday”, ”Hayata Çalım At/Looking for Eric”, ”Kapitalizm/Capitalism”, ”Londra Nehri/London River”, ”Che 1-Arjantin/Che Part One: The Argentine”, ”Che 2-Gerilla/Che Part Two: Guerrilla”, ”Dönüşüm/Don’t Look Back”, ”Polytechnique”, ”Beyaz Bant/The White Ribbon”, ”Cennet Batıda/Eden Is West”, ”Aşkım/Cheri”, ”İntikam Peşinde/Vengeance”, ”Parlak Yıldız/Bright Star”, ”Cennetin Kapısında/Valhalla Rising”, ”Kim Kiminle Nerede/Whatever Works”, ”Altın Çağdan Öyküler/Tales from the Golden Age”, ”Şark Oyunları/Eastern Plays” adlı filmleri izleyebilecek.

TİYATRO AJANDASI

Sanatçı Zuhal Olcay, 10 yıl aradan sonra 17 Ekimde ‘‘Şölen” adlı oyunla Muammer Karaca tiyatrosunda sahneye çıkacak.

Komedi türündeki ”Bu da Benim Ailem” adlı oyun, 16 Ekimde Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi’nde, 18 Ekimde ise Profilo Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

Kerem Yılmaz’ın yönettiği, Francis Weber’in yazdığı ”Salaklar Sofrası” adlı oyun, hafta boyunca Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gösterilecek.

Wolfgang Ebert’in eserinden Hale Kuntay‘ın çevirdiği ve Hakan Altıner’in yönettiği ”Pazar Günkü Cinayet” adlı oyun, 17 ve 18 Ekimde Türker İnanoğlu Maslak Show Center Fettah Aytaç Tiyatro Salonu’nda prömiyer yapacak.

Deniz Altun’un yazdığı, Mehmet Ergen’in yönettiği ”Gül’e Ağıt” adlı oyun, Bakırköy Belediyesi Tiyatroları’nda 18 ve 22 Ekim tarihlerinde sahnelenecek.

Kemal Kocatürk‘ün Shakespeare’den uyarlanan ”Aşk Sözleri” adlı müzikal, 20 Ekimde Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi’nde (SGM) gösterilecek.

DEVLET TİYATROLARI

İstanbul Devlet Tiyatrolarından Mehmet Baydur’un yazdığı ”Lozan”, hafta boyunca Cevahir Salon 2‘de sahnelenecek.

Mürsel Yaylalı’nın yazdığı ”Kod Adı Kongo’ Harbiye Kenter Tiyatrosu‘nda gösterimde olacak.

ŞEHİR TİYATROLARI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sahnelerinde hafta boyunca Nazım Hikmet Ran’dan uyarlanan ‘‘İnek” Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde, Reşat Nuri Güntekin‘in eserinden uyarlanan ”Balıkesir Muhasebecisi” Üsküdar Müsahipzade Sahnesi’nde, Yiğit Sertdemir’in yazdığı ”Bekleme Salonu” Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde, Georges Feydeau‘nun yazdığı ”Onlar Ermiş Muradına” Kağıthane Sadabad Sahnesinde, Savaş Dinçel’in Sait Faik Abasıyanık’ın eserinden uyarladığı ”Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye” Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde, ”Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” adlı oyun da Ümraniye Sahnesinde gösterimde olacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme