Altın Portakal şairleri buluşturuyor

Etkinlikler
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile Antalya Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen Altın Portakal Şiir Ödülü etkinlikleri 17 – 20 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek. Doğan H...
EMOJİLE

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile Antalya Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen Altın Portakal Şiir Ödülü etkinlikleri 17 – 20 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek.

Doğan Hızlan’ın başkanlık edeceği 15. Altın Portakal Şiir Ödülü jürisinin diğer isimleri Cevat Çapan, Ahmet İnam, Mustafa Durak ve Altın Portakal Şiir Ödülü’nün geçen yılki sahibi Emirhan Oğuz’dan oluşuyor.  17 Mart 2011 Perşembe günü toplanacak ödül jürisi; 1 Ocak – 31 Aralık 2010 tarihleri arasında çıkan şiir kitaplarından yola çıkarak 15. Altın Portakal Şiir Ödülü’nün sahibini belirleyecek. 14. Ödülün sahibi Emirhan Oğuz’un şiirinin değerlendirileceği sempozyum ise 19 Mart 2011 Cumartesi günü gerçekleşecek. Sempozyumun açılış konuşmasını yapacak olan Büyükşehir Belediyesi ve AKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın 15. Altın Portakal Şiir Ödülü’ne değer görülen şairin ödülünü de sunacak.

Elyazmalarından sergi
 
Altın Portakal Şiir Ödülü etkinliklerine bu yıl sıra dışı bir serginin açılışıyla başlanacak. Yayıncı Fahri Özdemir’in AKSAV arşivine hediye ettiği koleksiyonda bulunan ve ünlü şairlerin el yazılarıyla yazılmış şiirlerinden oluşan sergi, 17 – 25 Mart 2011 tarihleri arasında AKM Fuayesi’nde izlenebilecek. Altın Portakal’da bugüne kadar ödül almış şairlerin şiirlerinin yer alacağı “14 Altın Şair Sergisi” de AKM’de aynı gün ve saatte şiir severlerle buluşturulacak.

Mart ayında şiir konuşulacak

Altın Portakal Şiir Ödülü etkinlikleri Akdeniz Üniversitesi’nde, çeşitli okullarda, kültür sanat derneklerinde düzenlenecek söyleşiler, şiir dinletileri, imza günleri gibi etkinliklerle devam edecek. 19 Mart Cumartesi 11.00 – 17.30 saatleri arasında 14. Altın Portakal Şiir Sempozyumu gerçekleştirilecek. Sempozyumda, 2010 yılında Altın Portakal Şiir Ödülü alan şair Emirhan Oğuz’un “Myndos Geçişi” adlı eserinden yola çıkılarak şiiri değerlendirilecek. Sempozyuma bildiri sunacak şair ya da eleştirmenler arasında şu isimler bulunuyor: Ahmet İnam, Ahmet Telli, Baki Asiltürk, Betül Dünder, Cevat Çapan, Faris Kuseyri, İsmail Mert Başat, Kenan Sarıalioğlu, Refik Durbaş, Zerrin Baydar.

Onur Konuğu: Ataol Behramoğlu

15. Altın Portakal Şiir Ödülü etkinliklerinin onur konuğu edebiyat dünyasının tanıdık isimlerinden şair Ataol Behramoğlu. Etkinliklerde yer alması için 30’dan fazla şair ve yazarın yanı sıra kültür sanat medyasının tanınmış isimlerinin de Antalya’da buluşturulacağı belirtildi.
 
Altın Portakal Şiir Ödülü ve Sempozyumu

1997 yılından beri AKSAV tarafından her yıl bir şaire Altın Portakal Şiir Ödülü verilmektedir. Şiir ödülü alan şair için bir sonraki yıl sempozyum düzenlenmekte; ödüllü şairin şiiri yazarlar, eleştirmenler ve şairler tarafından bildiriler sunularak değerlendirilmektedir. Ödül törenleri ve sempozyumlar Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleştirilmektedir.

Altın Portakal Şiir Ödülü’ne,

1997 yılında “Opera” adlı eseriyle Enis Batur,
1998 yılında “40 Şiir ve Bir” adlı eseriyle Haydar Ergülen,
1999 yılında “Sessiz Arka Bahçeler” adlı eseriyle Gülten Akın,
2000 yılında “Küflü Şimşek” adlı eseriyle Mehmet Taner ,
2001 yılında “Hazer İçin Birkaç Sarı Gül” adlı eseriyle Hüseyin Ferhad ,
2002 yılında “Hayalete Övgü” adlı eseriyle Ahmet Oktay,
2003 yılında “Yavru Aslan’dan Konu Komşuya” adlı eseriyle Nemci Zeka,
2004 yılında “Cendere” adlı eseriyle Güven Turan,
2005 yılında “Beni Hiç Göremezsin” adlı eseriyle Yücel Kayıran,
2006 yılında “Ba” adlı eseriyle Birhan Keskin ,
2007 yılında “Ultra-Zone’da Ultrason” adlı eseriyle Lale Müldür ,
2008 yılında “Bana Düşlerini Anlat” adlı eseriyle Cevat Çapan,
2009 yılında “Temmuz İçin Yaralı Semah” adlı eseriyle Kemal Özer;
2010 yılında “Myndos Geçişi” adlı eseriyle Emirhan Oğuz değer görüldü.

sabitfikir.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme