Ağa Han Mimarlık Ödülü Arolat’ın

Etkinlikler
Dünyanın en bilinen mimarlık ödüllerinden Ağa Han Mimarlık Ödülleri’nin sahipleri belli oldu. Mimar Emre Arolat, 1977’den beri her üç yılda bir verilen ödüllerde bu yıl tek başarılı Türk i...
EMOJİLE

Dünyanın en bilinen mimarlık ödüllerinden Ağa Han Mimarlık Ödülleri’nin sahipleri belli oldu. Mimar Emre Arolat, 1977’den beri her üç yılda bir verilen ödüllerde bu yıl tek başarılı Türk isim oldu.

Daha önce de aralarında Behruz Çinici, Hakkı Sedat Eldem, Turgut Cansever gibi isimlerin yer aldığı Türk mimarlar ödüle layık bulunmuştu. Emre Arolat, İpekyol Tekstil Fabrikası’yla layık görüldüğü ödülü, bugün Katar’ın başkenti Doha’daki İslam Sanatları Müzesi’nde düzenlenecek törende alacak. 11’inci Ağa Han Mimarlık Ödülleri Mastır Jürisi, Arolat’ın eseri İpekyol Fabrikası’nı çalışanların refahıyla işverenin üretim hedeflerinin, mekana entegrasyonundaki başarısına dikkat çekti. Yönetim ve üretim alanlarının aynı çatı altında buluştuğu fabrikada, hiyerarşik düzenleme ve kötü yasam koşullarından uzak bir mimari benimsendiğini vurgulayan jüri, binanın yerel malzeme kullanımı, düşük enerji performansını da önemsedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme