93’lük Yazarın Kitabı Kapış Kapış

Etkinlikler
Noel’de çok satan kitaplar listesinde, 93 yaşındaki Stephane Hessel’ın politik kitabı birinciliğe oturdu. The Guardian’ın haberine göre, 2. Dünya Savaşı sırasında antifaşist direnişe...
EMOJİLE

Noel’de çok satan kitaplar listesinde, 93 yaşındaki Stephane Hessel’ın politik kitabı birinciliğe oturdu.

The Guardian’ın haberine göre, 2. Dünya Savaşı sırasında antifaşist direnişe katılan Hessel’in ‘Indignezvous!’ (Öfkeye Kapılın) adlı 30 sayfalık eseri yayımlanmasından üzerinden sadece iki ay geçtikten sonra 600 binlik bir satış rakamına ulaştı. Fransa’nın en büyük edebiyat ödülünün bu yılki sahibi olan Michel Houellebecq’in ‘La Carte et le Territoire’ kitabını geride bıraktı. Yayıncılara göre, 3 Euro’dan satılan Hessel’in kitabı kısa bir sürede 1 milyon satış rakamına ulaşacak.

SARKOZY KARŞITI
Kitabında Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy döneminde artan sosyal adaletsizliklere dikkat çeken Hessel, Fransızların kaybetmeye başadıklarını düşündüğü direniş ruhunu tekrar harekete geçirmeleri gerektiğini söylüyor.

1917’de Berlin’de doğan ve yedi yaşındayken ailesiyle Fransa’ya göç eden Hessel’in hayat hikâyesi de hayli ilginç. Yazarın annesi Helen Grund Hessel, Fransız yönetmen Francois Truffaut’ya, ‘Unutulmayan Sevgili’ (Jules et Jim) filmi için ilham veren kadın. Yazar Hesse ise Naziler’in eline düşmüş, işkence gördükten sonra toplama kampına götürülmüş ve asılmaktan kaçarak kurtulmuş. Savaş sonrasında da diplomat olarak görev yapmış.
.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme