7 Kıta 7 Renk Bu Festivalde!

Etkinlikler
Hazırlayan: Gülay Gümüş Fatih Üniversitesi tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen 7 Kıta 7 Renk Kültür Festivali 4 Mayıs Salı günü başladı. Fatih Üniversitesi’nde öğrenim gören yabancı...
EMOJİLE

Hazırlayan: Gülay Gümüş

Fatih Üniversitesi tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen 7 Kıta 7 Renk Kültür Festivali 4 Mayıs Salı günü başladı. Fatih Üniversitesi’nde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin düzenlediği festivale bu yıl 74 ülkeden 697 öğrenci katılıyor.

7 kıtanın tüm renklerini bir araya getiren festivalin en ilgi çekici bölümü, şüphesiz kültür çadırı. Her ülkenin kendi kültürünü tanıttığı stantlarda, öğrenciler sizleri geleneksel kıyafetler ile karşılıyor ve kendi ülkelerinin en ünlü yemeklerini ikram ediyor. Arnavut Ciğeri’nden Azeri Pilavı’na, Beş Parmak’tan Çak Çak’a kadar, belki de adını bile duymadığınız ilginç lezzetleri bu çadırda tatmanız mümkün. Ayrıca hepsi iyi düzeyde Türkçe bilen öğrenciler, ülkeleri ve kültürleri hakkında merak ettiğiniz sorulara da cevap veriyor.

Biz de bir taraftan geleneksel yemeklerin tadına bakarken, diğer taraftan da farklı ülkelerin kültürleri ve Türkiye’de öğrenci olmanın nasıl olduğunu sorduk yabancı öğrencilere.

7 KITA 7 RENK KÜLTÜR FESTİVALİ’NİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

İngilizce İşletme 3. sınıf öğrencisi olan Kırgız Iuliia Ilina, Türkiye’ye ilk kez tatil için gelmiş. İstanbul’u çok seven Iuliia, burada eğitim almaya karar vermiş. Ailesinden ve ülkesinden uzakta olmanın zor olduğunu söyleyen Iuliia’nın Türkiye’ye alışması biraz zor olmuş.

Jarkanay Turgunali, Iuliia IlinaIuliia “Orta Asya yemekleri buradakilerden çok farklı. Kırgızlar daha çok et yemeyi severler, onun için ben de kebapları çok seviyorum.” diyor. Iuliia’ya en garip gelen yemek ise nohut olmuş.

Ekonomi 1. sınıf öğrencisi Kırgız Jarkanay Turgunali de, tatil için geldiği Türkiye’de okumaya karar verenlerden. Sovyetler bölündükten sonra Kırgızistan’ın ekonomik ve teknolojik açıdan gelişemediğini söyleyen Turganali, Türkiye’de eğitim almaktan çok mutlu olduğunu söylüyor.

Iuliia ve Jarkanay, Kırgız mutfağının ünlü yemeği Beş Parmak’tan tatmak isteyenleri festivalin Kırgızistan standına davet ediyor.

7 KITA 7 RENK KÜLTÜR FESTİVALİ’NİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

TÜRKİYE’DE MÜSLÜMAN OLDU

Koreli Su Youn Choi, Uluslararası İlişkiler öğrencisi. Kore ve Türk kültürlerinin çok benzeştiğini söyleyen Su Youn için Türkiye’nin anlamı diğer öğrencilerden biraz daha farklı. Çünkü Su Youn, Türkiye’ye geldiğinde ateistmiş. Hıristiyan bir ailenin çocuğu olan Su Youn, Türkiye’de Müslüman olmuş. Su Youn, Kore’de din seçmenin marketten herhangi bir şey almak kadar basit ve önemsenmeyen bir şey olduğunu söylüyor.

Türkiye’de ona garip gelen, alışmakta zorlandığı bir şey olup olmadığını sorduğumuzda, “İlk geldiğimde Müslüman değildim. Neden namaz kılıyorlar, neden her yerde cami var, neden her vakit ezan okunuyor anlamamıştım. Yabancılar ilk önce bunu merak ediyorlar zaten. Şu an benim için çok güzel bir şey ama o zaman garip geliyordu. Anlamıyordum niye sabah sabah ezan okunuyor diye.” diyor.

Su Youn Choi

Su Youn Türklerin misafirperverliğinden çok etkilenmiş. Kore’de özellikle komşuluk ilişkilerinin Türkiye’deki gibi sıcak olmadığını söyleyen Su Youn, “ Kore’de de misafir hoş karşılanır ama, ilişkiler daha resmidir.” diyor.

Su Youn da Türk yemeklerine alışmakta zorlananlardan. 7 Kıta 7 Renk Kültür Festivali’ne katılmaktan büyük keyif aldığını söyleyen Su Youn, burada farklı kültürleri tanıma fırsatı bulmaktan da çok mutlu olduğunu söylüyor.

7 KITA 7 RENK KÜLTÜR FESTİVALİ’NİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

 Abdatou TraoréMalili Abdatou Traoré, ekonomi 4. sınıf öğrencisi. Dans etmeyi ve eğlenmeyi çok seven bir kültürden gelen Abdatou, en çok Karadeniz kültürünü seviyor. Bunun sebebi ise, horon dansı.

Abdatou da Türk yemeklerine alışmakta çok zorlanmış. “Siz biraz daha tuzlu yiyorsunuz, biz şekerli. Biz ayranı şekerli içiyoruz mesela, siz tuzlu.” diyor Abdatou Traoré. En sevdiği Türk yemeği ise İskender.

Siz de dünyanın dört bir yanından farklı kültürleri tanımak ve merak ettiklerinizi yabancı öğrencilere sorarak öğrenmek isterseniz, 6 Mayıs’a kadar Fatih Üniversitesi Büyükçekmece yerleşkesinde sizleri bekleyen bu renkli festivale katılabilirsiniz.

7 KITA 7 RENK KÜLTÜR FESTİVALİ’NİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme