10 Yılın En İyi Sergilerinden…

Etkinlikler
Osmanlı İmparatorluğunun altın ve gümüş işlemeli statü simgesi kaftanlarının yer aldığı "Stil ve Statü: Osmanlı Türkiye’sinden İmparatorluk Kostümleri" sergisi, son 10 yılın en iyi 10 ...
EMOJİLE

Osmanlı İmparatorluğunun altın ve gümüş işlemeli statü simgesi kaftanlarının yer aldığı "Stil ve Statü: Osmanlı Türkiye’sinden İmparatorluk Kostümleri" sergisi, son 10 yılın en iyi 10 sergisi arasında gösterildi.

Washington Post gazetesi, internet sitesinde son 10 yılın en iyi 10 sergisini belirledi. Gazete, internet sitesinde okuyucularıyla, bu 10 serginin sıralamasıyla ilgili bir anket de yapıyor.

Blake Gopnik‘in kaleminden çıkan yazıda, 2005 yılında Washington’daki Smithsonian Sackler Galerisinde açılan "Stil ve Statü: Osmanlı Türkiye’sinden İmparatorluk Kostümleri" sergisi, en iyi sergilerden oluşan listede yer aldı.

Washington’da yaklaşık 3 ay süreyle açık kalan sergide Topkapı Sarayı, Mevlana Müzesi ve Rusya‘daki Hermitage Müzesinden getirilen 68 eser sanatseverlerle buluşturulmuştu.

Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman ve Sultan Bayezid‘e ait kaftanların yanı sıra şalvar, başlık ve kilim ile bazı gümüş süslerin yer aldığı sergi, o dönem Amerikalılardan büyük ilgi görmüştü.