Vatikan’ın Gizli Türkiye Arşivi!

Kitap
"Türkiye ile Vatikan Diplomatik İlişkilere Doğru" adlı kitap, Bahçeşehir Üniversitesi Yayınları’ndan çıktı. Yazarlığını Türkiye Katolik Ruhani Reisler Kurulu’nun resmi tarihçisi ...
EMOJİLE

"Türkiye ile Vatikan Diplomatik İlişkilere Doğru" adlı kitap, Bahçeşehir Üniversitesi Yayınları’ndan çıktı.

Yazarlığını Türkiye Katolik Ruhani Reisler Kurulu’nun resmi tarihçisi ve kültür ataşesi görevini sürdüren Rinaldo Marmara’nın yaptığı kitap, Vatikan gizli arşivinde bulunan pek çok bilgi, belge ve fotoğrafı gün yüzüne çıkartıyor. Kitap, 1960 öncesi Vatikan ile Türkiye arasındaki ilişkileri anlamaya ışık tutmayı hedefliyor.

Bahçeşehir Üniversitesi yayınlarından çıkan "Türkiye ile Vatikan Diplomatik İlişkilere Doğru" kitabında; Vatikan’ın İstanbul Temsilciliği Hakkında Gözlemler, Konstantinopolis Papalık Vekili’nin Sultan ile Görüşme Özgürlüğü, Konstantinopolis’teki Yeni Papalık Temsilcisi İçin Talimatlar, Osmanlı Meclisi’nin Açılışı, Bab-ı Ali İle Mutabakat, Ekümenik Patrikhane’deki Ağır Karışıklıklar, Türkiye’ye Vatikan Büyükelçisi Atama Mevzusu gibi başlıklar yer alıyor. Ayrıca kitapta Vatikan temsilcileri ile Osmanlı Sarayı arasındaki yazışmalara da yer veriliyor.

Sabah